Ühe emase kassi paaritumised ja tema järglased võivad hulga peale kokku juba nelja aastaga saada 172 ellujäänud kassipoega, seitsme aasta kokkuvõttes on see number 2905 ja kümne aastaga on kasside hulk kasvanud 49 tuhandeni, toob Varjupaikade MTÜ oma blogis välja.
Ikka veel liigub tänavatel nn vabakäigukasse. Looduse kõige ürgsem tung on sugutung, sest see tagab liigi säilimise. Nii otsivadki kassid endale kaaslasi, et järglasi saada. See on nende loomuomane käitumine ja seda ei saa neile pahaks panna.
Toetudes uuringutele kasside paljunemisest saab arvutada kasside hulka. Ühe emase kassi paaritumised ja tema järglased saavad hulga peale kokku juba nelja aastaga 172 ellujäänud kassipoega, seitsme aasta kokkuvõttes on see number 2905 ja kümne aastaga on kasside hulk kasvanud 49 tuhandeni.
Kalkuleerimisel on arvestatud sellega, et osa kasse steriliseeritakse või kastreeritakse, samuti on arvesse võetud kasside ja kassipoegade iga-aastast suremust. Tänavakassi eluiga on lühike – see võib olla ainult paar-kolm aastat. Neist 80% on haiged ja lisaks varitsevad kasse nende elukeskkonnas igasugused ohud – liiklus ning maal lisaks metsloomad.
Kas kõik nn tänavakassid on ilma peremeheta?
Eestis kehtiva seadusandluse järgi on iga lemmikloom, kes liigub ilma omanikuta väljaspool oma kinnist territooriumi, hulkuv loom. Kas nendel kassidel on kuskil kodu, ei saa teada enne, kui mõni neist varjupaiga hoole alla satub. Siis saab kontrollida, kas kass on kiibistatud. Kui kassil on kiip ja see on registrisse kantud, saab tuvastada kassi omaniku. Kui kassil kiip puudub, siis kaks nädalat ootab ta järele oma vana peremeest ja alates 15-ndast päevast hakkame talle uut kodu otsima.
Milline on tänavakassi saatus ja milline on inimese osa selles?
Kui kassipoeg sünnib, siis alguses on tema maailm tema ema. Kassipoja sotsialiseerumise aeg jääb ajavahemikku 2.-7. elunädal. Selle aja jooksul peab kassipojaga tegelema neli erinevat inimest – ainult siis kasvab temast selline nunnumeeter, keda me oma perre soovime. Kui see ajaaken sulgub ja inimestega sotsiaalne side puudub, elab tänaval väikekiskja-metsloom. Sellise kassi taaskodustamine tekitab loomale suurt stressi. Stressis kassi immuunsüsteem nõrgeneb või kukub hoopis kokku ja eelnevalt terve kass jääb haigeks. Tihti ei suuda väikesed ja nõrgad kassipojad haigusega toime tulla ja vaatamata ravile surevad.
Üsna tavaline info hulkuva kassi kohta, mille varjupaik saab, on umbes selline: «Meie õue asus elama armas kassike. Hakkasime talle süüa panema. Nüüd on ta nii ümmarguseks läinud. Kas te saaks ta varjupaika toimetada. Mis me nende poegadega siin ikka pihta oskame hakata?»
Sel juhul läheb veel hästi, et saame tiine kassimamma varjupaika toimetada, kus ta tited ilmale toob. Me saame nendega tegeleda, et nad kasvaksid sotsiaalsed ja neile on võimalik uued kodud otsida.
Halvem variant on see, kui mamma toob tited puuriida sisse või pööningule või kuuri alla, kus keegi neid ei näe. Kassipojad hakkavad ennast näitama 1,5-2 kuu vanuselt ja siis on nad inimeste suhtes pelglikud ja okkalised. See on loomuomane käitumine, sest neil on hirm. Nad ei tunne inimest ja inimeste maailma ja parim kaitse on rünnak ning hambad-küüned tuleb käiku lasta. Suvi läbi inimesed panevad neile toitu ja kui tuleb sügis, siis saame abipalveid: ei jaksa enam kasse sööta, nad on nii suured ja söövad palju ning raha saab otsa; talv on tulemas, neil hakkab külm.