Meeldetuletus loomakaitsjatelt: lemmikloom ei ole ainult üheks suveks

FOTO: Magdalena Iordache / PantherMedia / Magdalena Iordache / Scanpix

Lemmikloomade hülgamine on Eestis jätkuvalt laialdane probleem. Hülgamiste arv suureneb igal aastal just suve lõppedes, mistõttu korraldab Eesti Loomakaitse Selts (ELS) ka sellel aastal kampaania «Suvi läbi. Asjad pakitud. Kõik pereliikmed kaasas?». 

Kampaania raames tuletatakse inimestele meelde, et lemmiklooma võtuga kaasneb vastutus looma heaolu ees ja kutsutakse inimesi üles märkama hüljatud lemmiklooma. Enne lemmiklooma võtmist tuleb mõelda, kas ollakse suuteline looma eest hoolitsema ja vastutama tema eluea lõpuni.

«Kahjuks leidub endiselt väga palju inimesi, kes looma võttu läbi ei mõtle ja esimesete takistuste tekkimisel lemmiku ära annavad või lausa hülgavad. Harvad ei ole ka juhtumid, kus loom jäetakse üksi aianurka, ilma hoolest ja tähelepanust,» sõnas ELSi juhatuse liige Kaisa Kaljurand. «Looma näol ei ole tegu asjaga, mille võib ilma tagajärgedeta minema visata või ära anda. Omaniku vahetus või lausa hülgamine võib loomale mõjuda negatiivselt lemmiku vaimsele kui ka füüsilisele tervisele. Lisaks võib hüljatud loomadest kasvada vaid loetud aastatega paarisaja pealine metsik loomakoloonia, mis vaevleb haiguste, külma ja nälja käes.»

Vastutustundetud lemmikloomaomanikud ei tekita kahju üksnes loomale vaid kogu ühiskonnale, kes läbi kohalike omavalitsuste ja mittetulundusühingute peab kurva saatusega loomadega tegelema. 2017. aastal laekus ELSi infoliinile üle 3000 teate, millest märkimisväärse osa moodustasid teated väärkoheldud ja hüljatud loomadest. Lisaks tegeles selts 3 suure kassikolooniaga.

Varjupaikade MTÜ tegeles eelmisel aastal ligi 4000 loomaga, kellest oma koju läks tagasi vaid 643. Seesugused numbrid toovad kaasa ka suure ressursikulu. ELS kulutas eelmisel aastal hüljatud loomade abistamiseks ja probleemidega tegelemiseks üle 45 tuhande euro ja rohkem kui 5000 töötundi. Kohalikel omavalitsustel kulub hulkuvate ja hüljatud loomadega tegelemiseks kokku rohkem kui miljon eurot aastas.

Kampaania raames kutsub ELS üles inimesi lemmiklooma võtmist hoolikalt läbi kaaluma ja olema valmis tema eest vastutama igas olukorras. Lisaks tuletab selts meelde, et lemmiklooma, sealhulgas ka kassi, koht ei ole tänaval ega metsas ja palub teatada seesugusesse olukorda sattunud loomadest ELSi infoliinile 5267117 või aadressil info@loomakaitse.ee.

Populaarne

Tagasi üles