Tõsi, looma seedimine võib pärast protseduuri pisut aeglustuda, ent paksuks see looma veel ei tee. Omanikul on kohustus võimaldada loomale aktiivset elu ning sobivat toitu. Koer, kellega käiakse korralikult väljas ning kass, kellele pakutakse piisavalt tähelepanu ja vaimselt ning füüsiliselt stimuleerivat keskkonda, püsivad tõenäoliselt tervislikus kaalus. Loomulikult mängib rolli ka toit. Kuni inimene korrigeerib toiduvalikuid ja -koguseid vastavalt looma tervisele ja aktiivsusele, on kaalumured harvad tekkima.
Müüt nr 4: emane loom peab enne steriliseerimist vähemalt ühe pesakonna ilmale tooma
Puuduvad teaduslikud tõendid, et poegimine looma tervisele mingit positiivset mõju omaks. Pigem vastupidi. Enne esimest jooksuaega steriliseeritud loomal on oluliselt väiksem tõenäosus munasarja, emaka ja piimanäärme kasvajate tekkeks. Samuti kaovad kõik poegimisega seotud riskid ja oht mädaemaka tekkeks.
Müüt nr 5: kastreeritud/steriliseeritud looma iseloom muutub
Jah, tõenäoliselt muutub tõesti, ent mitte halva poole, nagu müüdi uskujad arvavad. Kastreeritud isane kass ei tunne vajadust oma territooriumi sirtsutades märgistada ja on reeglina rahulikum ega kipu hulkuma minema. Isane koer ei ürita teisi loomi ega inimese jalgu karata. Samuti satuvad kastreeritud loomad vähem kaklustesse, kuna nende keha toodab vähem testosterooni. Emasel loomal kaob või väheneb innaaegne käitumine, mis kassiomanikele tähendab, et jääb ära iga mõne nädala tagant korduv vali häälitsemine ja tavatu nühkimine.
Praegu on õige aeg otsus teha!
Selleks, et julgustada loomaomanikke oma lemmikuid steriliseerima ja kastreerima, toimub Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) eestvedamisel märtsis üleriigiline steriliseerimise ja kastreerimise kampaania. «Kutsume märtsis kõiki kassi- ja koeraomanikke viima oma lemmikuid steriliseerimisele ja kastreerimisele vältimaks soovimatuid järglasi, jooksuaja põhjustatavat stressi ja ebameeldivat käitumist. Meie üleskutsega on liitunud paljud veterinaarkliinikud, mis pakuvad kuu lõpuni steriliseerimise ja kastreerimise teenuseid hea hinnaga,» selgitab ELSi otsese abistamise juht, Elis Järvsoo. Rohkem informatsiooni leiab Eesti Loomakaitse Seltsi kodulehelt.