R, 9.12.2022

Hoiatus!

Järgnevad kujutised võivad olla häiriva sisuga. Kas soovid jätkata?
Jah Ei

Loomakaitsjad avaldasid taas jõhkraid kaadreid populaarset poeketti varustavast farmist

lemmik.postimees.ee
Loomakaitsjad avaldasid taas jõhkraid kaadreid populaarset poeketti varustavast farmist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kuvatõmmis videost
Kuvatõmmis videost Foto: Nähtamatud Loomad

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad avaldas oma YouTube'i kanalil taas jõhkrad kaadrid kanade elutingimustest suures Itaalia linnufarmis, milles kasvatatud liha jõuab väidetavalt Euroopa Lidli kaupluste lettidele.

Juba nädalaid on avalikkust vapustanud kaadrid, mis näitavad väga halbades tingimustes kanu loomakaitsjate sõnul Lidli poeketeile liha tootvates Saksamaa ja Hispaania broilerifarmides.

Täna avaldatud kaadrid pärinevad Bergamos, Cologno al Serio linnas asuvast broilerifarmist, mis mahutab üle miljoni kanabroileri. Videomaterjal näitab agoonias linde, kes kannatavad liiga kiirest kasvust tingitud raskete haiguste, väärarengute ja neuroloogiliste probleemide käes.

NB! Kaadrid võivad olla häiriva sisuga.

Sel aastal filmitud kaadrid paljastavad loomakaitsjate sõnul tõsiseid rikkumisi. «Videos on näha, kuidas farmitöötajad linde vägivaldselt kohtlevad, näiteks viskavad nad farmi saabunud tibusid rohkem kui meetri kõrguselt põrandale, tekitades neile kehavigastusi ning põhjustades nende surma. Töötajad tapavad haigeid linde julmal ja ebaseaduslikul viisil, põhjustades nende piinarikka surma. Kaadrite põhjal on farm rikkunud Itaalia loomakaitseseadust,» ütlesid Nähtamatud Loomad pressiteates.

«Nende lindude geneetika on rikutud. Tänapäeval saavutavad kanabroilerid umbes 2 kg tapakaalu vaid 6–7 nädalaga,» kommenteeris Nähtamatute Loomade kanade heaolukampaania juht Mari-Liis Jaik. «Kiiresti kasvab eelkõige broilerite lihaskere, nende luustik ja organid ei pea sellisele kasvutempole vastu,» lisas Jaik.

Probleemi adresseerimiseks kutsuvad Euroopa loomakaitseorganisatsioonid, sealhulgas Nähtamatud Loomad, üles Lidli jaekette liituma rahvusvahelise algatusega European Chicken Commitment. Selle jaoks on algatatud #LidlAnimalScandal kampaania.

Loomakaitseorganisatsioonid nõuavad tõsiste heaolu probleemide vähendamist, võttes kasutusele konkreetsed meetmed, sealhulgas kiiresti kasvavate tõugude väljavahetamine aeglasemini kasvavate naturaalsete kanatõugude vastu.

Rahvusvahelise algatusega European Chicken Commitment on liitunud enam kui 300 Euroopa ettevõtet. Lidl on üks väheseid suurtest rahvusvahelistest supermarketite kettidest, kes ei ole veel algatusega liitunud.

Lidl: läbirääkimised käivad

Möödunud nädalala avaldatud sarnaseid kaadreid kommenteerinud Lidl Eesti esindaja sõnul polnud neil kindlat teavet video pärituolu kohta, kuid päris kindlasti ei jõua videos näha olevatest farmidest kanaliha Eestis asuvatesse Lidli poodidesse.

«Lidl mõistab selgelt hukka videos näidatud väärkohtlemise ja astub välja loomadevastase julmuse vastu. Videos näidatud tingimused on vastuvõetamatud,» edastas Lidli avalike suhete juht Kaspar Kütt.

Küti sõnul on Lidl valmis rääkima European Chicken Commitmenti esindajatega. «Küll aga rõhutame, et tegemist on rahvusvahelise tasandi suhtlusega, milles osaleb Lidl tervikuna, mitte Lidl Eesti,» lisas Kütt.

Täna avaldatud kaadreid kommenteerides ütles Kütt, et seisukoht on sama ning Lidl Eesti mõistab jätkuvalt sellise loomade väärkohtlemise hukka. Ta rõhutas ka seda, et Lidli esindajad tegelevad diskussioonidega Open Wing Alliance’iga.

Novembri keskel teatas Lidl Eesti, et loobub 2025. aasta lõpuks puurikanade munade müügist ja nende kasutamisest oma toodetes.

Märksõnad
Tagasi üles