R, 31.03.2023

PUUGID KOHAL ⟩ Kuidas lemmikut nende eest kaitsta ja keda nad rohkem ohustavad – kas koera või kassi?

, PetCity veterinaar
Kuidas lemmikut nende eest kaitsta ja keda nad rohkem ohustavad – kas koera või kassi?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Tuleb välja, et koerad põevad puukide levitatud haigusi palju sagdamini kui kassid. Veterinaar Kristel Loorits annab ülevaate haigustest, mida kevadega saabuvad puugid endaga kaasa toovad ning kuidas oma lemmikut nende eest kaitsta.

Eestis levib kahte liiki puuke: võsapuugid ja laanepuugid. Elutsükkel kestab puukidel kolm aastat ning aktiivselt tegutsevad nad just kevadel ja sügisel.

Kuna puugihammustus on valutu, siis nahale kinnitunud puugid looma ei häiri, isegi kui neid on mitu. Kahjuks sama vargsi, kui kinnitub looma külge puuk, saavad üle kanduda ka nakkushaigused, mida puugid levitavad. Eestis on kõige levinumad nakkused koertel anaplasmoos ja borrelioos. Kassid seevastu haigestuvad väga harva.

Kuidas aru saada, et lemmik on haigestunud?

Borrelioosi üheks esimeseks tunnuseks on punakas ring hammustuskoha ümber, kahjuks loomadel jääb see karvastiku tõttu märkamata. Teisteks kliinilisteks tunnusteks koertel võivad olla palavik, lonkamine, isutus ja loidus. Tunnused võivad tekkida ja taas kaduda, eriti kehtib see lonkamise kohta. Tavaliselt avaldub haigus 2–6 kuud peale puugi hammustust.

Loe ka: Puugid liikvel! Kuidas ära tunda, et lemmik on puugilt haiguse külge saanud?

Anaplasmoosi tunnused on väga sarnased teiste haigustega: isutus, loidus, palavik, lonkamine ja väsimus. Nakatumine toimub väga kiirelt: 24–48 tunniga, kuid kliinilised tunnused ei pruugi üldse avalduda. Koer võib põdeda haigust täiesti märkamatult omaniku jaoks.

Tänapäeval reisitakse väga palju ning tihti on ka pere lemmikloomad kaasas. Reisides soojale maale tasub kindlasti teha korralik puugitõrje, sest Kesk- ja Lõuna-Euroopast võib koer kaasa tuua puugi koos babesioosi ning erlihhioosiga. Nende haiguste puhul on tõsised muutused verepildis. Tunnusteks võivad olla loidus, isutus, oksendamine, verine uriin.

Puukide peletusvahendid

Meie lemmikuid saab kaitsta erinevate puugitõrjevahenditega. Osa ravimeid on kergesti leitavad käsimüügist, kuid on ka retseptiravimeid, mille saab väljastada loomaarst, kui olete visiidil käinud. Vastuvõtul saab loomaarst hinnata lemmiklooma tervisliku seisundit ning valida kõige sobivama ning ohutuma preparaadi teie looma jaoks. Toimeained, mis aitavad puuke vältida, on ka väga head teiste välisparasiitide tõrjumiseks. Mõne preparaadi puhul aga saad oma lemmikule puukide, kirpude, sääskede tõrje ja isegi solkmete profülaktika.

Preparaate on erineval kujul: täpilahused, närimistabletid ning kaelarihmad. Käsimüügis olevatest prepraatidest on kõige pikema toimeajaga kaelarihmad, mis annavad pideva kandmise puhul kaitse kuni 8 kuud.

 Loe ka: Kuidas lemmikule puugitõrjevahendit valida?

Kõikide ravimite puhul tuleb jälgida looma kehamassi ja liiki. Osa preparaate on mõeldud ainult koertele ja on väga toksilised kassidele, küülikutele ning tuhkrutele. Kindlasti tuleb arvestada lemmiku elustiiliga ning ülitundlikusega toimeainete suhtes. Näiteks kaelarihm flumetriini ja propoksuuriga tuleb kindlasti kaelast võtta, kui loom läheb ujuma või pesema, sest toimeained on veeorganismidele äärmiselt ohtlikud. Loomaomanik peab arvestama ka enda lõhnatundlikusega, sest osa ravimkaelarihmasid on väga tugeva spetsiifilise lõhnaga.

Puugirihmadest

Flumetriini ja imidaklopriidiga ravimkaelarihmad on lõhnatud ning sobivad nii kassidele kui koertele. Nendel ravimkaelarihmadel on ka turvakinnitusmehhanism, mis kaelarihmaga kuskile kinni jäädes aitab loomal oma jõuga rihma venitada, et sellest turvaliselt pääseda. Nii saab vältida poomissurma kassidel.

Need ravimkaelarihmad annavad kaitse kuni kaheksaks kuuks. Samuti saab flumetriini ja imidaklopriidiga kaelarihma kasutada ka kirpudest tingitud allergilise dermatiidi raviskeemis. Nendel toimetainetel on püsivalt surmav ning peletav toime puukide vastu. Peletav toime tähendab seda, et puuk ei tule looma hammustama ning sellega väheneb nakkushaiguste ülekandumise võimalus. Mõnikord siiski üksikud puugid kinnituvad lemmikule ning täielikult ei saa välistada nakkushaiguste levikut. Flumetriini ja imidaklopriidiga kaelarihmad on veekindlad ning ei vaja kaelast eemaldamist looma pesemisel või ujutamisel, kuid siiski ei ole soovituslikud sagedased šampooniga pesemised või pikaajalised ujumised. Kord kuus šampooniga pestes õnneks ei vähene kaelarihma toime puukide vastu, kuid kirbuvastane toime võib väheneda alates viiendast kuust.

Mida jälgida ravimkaelarihma puhul:

  • Ravimkaelarihma ja kaela vahele peaks mahtuma 2 sõrme. Kindlasti tuleb kutsikatel rihma kohandada nende kasvades.
  • Veekindlus ja ohutus: kõiki kaelarihmasid ei tohi kasutada ujumisel/pesemisel.
  • Loomad, kellele on paigaldatud ravimkaelarihm, ei tohi magada inimesega (eriti lapsega) ühes voodis.
  • Tiinetel ja lakteerivatel loomadel ei ole soovituslik kasutada ravimkaelarihma.
  • Üks ravimkaelarihm on mõeldud kasutamiseks ainult ühel loomal.
  • Ravimkaelarihma ei tohi poolitada ega jagada mitme loomaga kasutamiseks.

Täpilahused

Permetriini ja imidaklopriidiga täpilahused on peletava toimega puukidele, sääskedele ja moskiitodele. See ravim on aga äärmiselt ohtlik ning mürgine kassidele – nad ei suuda metaboliseerida permetriini. Peale ravimi manustamist koerale tuleb kindlasti jälgida, et kass ei saaks juhuslikult preparaadiga kokku ega lakuks manustamiskohta koeral.

Ravimi toime kestab maksimaalselt neli nädalat ning toime puukide vastu avaldub kolm päeva peale manustamist. Sagedase ujutamise või pesemise korral ravimi toimeaeg kindlasti lüheneb ja loom vajab tihedamat ravimi manustamist, et kindlustada tõhus kaitse puukide ja kirpude vastu.

Täpilahused fiproniili ja metopreeniga on väga head kirpude tõrjeks ning lisaks annavad ka kuni neljanädalase kaitse puukide vastu. Kasside preparaat sobib ka tuhkurutele ning kaitseb puukide eest kuni kaks nädalat. Koerte täpilahus fiproniili ja metorpreeniga sisaldab toimeaineid teistes kogustes ning sobib ainult koertele ja omab neljanädalast akaridsiidset toimet.

Mida jälgida täpilahuste puhul:

  • Väga tähtis on jälgida loomaliigi märgistust preparaadil: koerte preparaadid võivad olla kassidele väga mürgised.
  • Veekindlus: mida sagedamini ujutatakse või pestakse looma, seda lühem on preparaadi toimeaeg. Tavaliselt annavad täpilahused kaitse puukide vastu kuni 4 nädalaks. Tiheda pesuga võib see väheneda ühe nädalani.
  • Täpilahust manustades tuleb jälgida, et lapsed ega ka omanik ise ei katsuks manustamiskohta enne, kui see on korralikult ära kuivanud.

Närimistabletid

Retseptiravimitest on saadaval näiteks närimistabletid ja ka mõningad puugitilgad, mille kohta saab lähemalt infot enda loomaarstilt.

Kirbud ja puugid peavad kinnituma peremeesorganismile ja alustama toitumist, et toimeainega kokku puutuda ning selletõttu ei saa välistada nakkushaiguste ülekandumist. Kassidele on olemas fluralaneeriga täpilahused turjanahale manustamiseks ning samuti annavad kaitse kuni 12 nädalaks kirpude ja puukide vastu.

Looduslikud abivahendid

Loomatarvete kaupluses on müügil erinevaid looduslikke preparaate ja ultraheliripatseid puukide ja kirpude tõrjeks. Kahjuks on puugid väga vastupidavad ning paljud looduslikud vahendid ei kaitse lemmikuid üldse või siis pakuvad kaitset väga vähesel määral. Eeterlikud õlid võivad põhjustada tõsiseid allergilisi reaktsioone, näiteks teepuuõli võib kassidel põhjustada tugevaid neuroloogilisi häireid.

Puugi eemaldamine

Mitte mingil juhul ei tohi puuki eemaldades kasutada õlisid, kuna nii toimides laseb puuk enesekaitseks kohe mürgid valla. Kindlasti tuleks puuki eemaldades kasutada puugikonksu.

Iga loom on erinev ning seetõttu tuleb valida vastavalt indiviidile ka preparaat. Kõige tavalisemateks kõrvaltoimeteks täpilahustel ning ravimkaelarihmadel võivad olla naha punetus, kerge sügelus või karvakadu preparaadi manustamiskohas. Närimistabletide puhul võib esineda gastrointestinaalseid häireid, nagu oksendamine ja kõhulahtisus. Juhul kui lemmikul on tekkinud allergiline reaktsioon, tuleb kindlasti sellest teavitada loomaarsti ning järgmine kord saab valida teise toimeaine või ravimvormiga preparaadi.

Märksõnad
Tagasi üles