Aasta linnu pojad alustasid iseseisvat elu

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Öösorr
Öösorr Foto: Reet Sau

Alates juuni algusest said kõik huvilised veebikaamera vahendusel kaasa elada aasta linnu öösorri pesaelule. Nüüdseks on juuni keskel koorunud kaks poega alustanud iseseisvat elu ning pesakaamera lõpetab töö.

Hiiumaal ühele pesale paigaldatud kaugjuhitav kaamera võimaldas jälgida öösorride tegemisi alates haudumisest ja poegade koorumisest kuni poegade lennuvõimeliseks ja iseseisvaks saamiseni. Ühepäevase vahega koorunud kaks poega kasvasid kiiresti ning hakkasid paari päeva möödudes pesa ümbruses ringi liikuma. Vanalinnud toitsid neid oma kurgus toodud putukatega peamiselt öösel. Päevasel ajal olid öösorrid suhteliselt passiivsed. Viimast korda võis poegi kaamera ees näha 9. juulil, pärast seda on kuulda olnud lindude hääli.

«See on väga erakordne, et saime aasta lindu veebikaamera vahendusel jälgida. Öösorr pesa ei ehita, vaid muneb otse maapinnale ning seetõttu leitakse öösorri pesasid harva. Lisaks on lind aktiivne öösiti, mis tegi otseülekande edastamise keerulisemaks,» selgitas aasta linnu projekti meeskonna liige Triin Leetmaa. «Kahe poja lennuvõimestumisega päädinud pesitsuse nägemine oli põnev kogemus. Pooleteise kuuga saime öösorride eluolust ja käitumisest teada üht-teist uut, kuid leidsime kinnitust ka varem kuuldule ja loetule,» lisas Leetmaa.

Videopäevikut saab vaadata ja kokkuvõtet öösorri pesas toimunust lugeda SIIT. Öösorri kaamera paigaldasid koostöös Kotkaklubi ja Eesti Ornitoloogiaühing. Kaamera üles seadmisel osalesid Renno Nellis ja Urmas Sellis Kotkaklubist ning Omar Neiland Beta Group OÜ-st. Serveriruumiga toetas EENet, foorumit pidas Looduskalender.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles