Skip to footer
Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

Kuidas valida oma elustiiliga sobiv lemmikloom?

Artikli foto

Õige lemmiklooma valimine on enamat kui kõige armsama karvapalli koju toomine. Küsimus on sobiva tasakaalu leidmises seltskonna, vastutuse ja lemmiku toodava rõõmu ja ülejäänud elukorralduse vahel.

 

Oma päevakava hindamine

Alusta oma tegeliku päevakava ausast hindamisest. Kui palju aega on võimalik oma lemmikloomale iga päev pühendada? Kui igapäevane ajakava on tihe, tasuks kaaluda vähem tähelepanu vajavaid lemmikloomi, nagu kalad, hamstrid või roomajad. Kui vaba aega on rohkem, võib mõelda koera või kassi kui lemmiku peale.

Milline on sinu rutiin? Kas veedad suurema osa oma ajast kodus või pigem tööl, trennis või sõpradega väljas? Koerad vajavad regulaarset suhtlemist ja jalutuskäike, samas kui roomajad saavad iseseisvamalt hakkama, mistõttu sobivad nad ideaalselt hõivatud eluviiside jaoks.

Elamispinna hindamine

Elukeskkond mängib olulist rolli määramaks, milline lemmikloom kodus hästi vastu peab. Väiksemas korteris või korterelamus tuleks kaaluda lemmikloomi, kes tunnevad end mugavalt piiratud ruumides, näiteks merisigu, kalu, roomajad või väikeseid koeratõuge. Ka kassid kohanevad hästi sedasorti hubaste elamispindadega.

Seevastu rohkete sise- ja välisruumidega kodu avab rohkem võimalusi. Energilised koerad, nagu kuldsed retriiverid, või aktiivsed lemmikloomad, nagu küülikud, tunnevad end hästi suuremates ruumides, kus nad saavad vabalt liikuda ja regulaarselt liikuda.

Sobivad isiksused ja temperamendid

Lemmiklooma isiksuse ja sobitamine enda omaga on püsiva harmoonia loomiseks väga oluline. Rahuliku, vaikseid ja rahulikke õhtuid nautiva natuuriga sobivad pigem kassid, roomajad või kalad.

Teisalt, ekstravertse loomuga, energilisele õues tegutsejale, näiteks matkanautlejale või jooksuentusiastile, sobiks suurepäraselt aktiivne koeratõug, nagu malamuut või labrador. Harmooniline suhe kujuneb välja siis, kui lemmiklooma temperament on omaniku omaga kooskõlas.

Pikaajalise kohustuse mõistmine

Lemmiklooma vastuvõtmine on pikaajaline otsus, mis nõuab hoolikat kaalumist tema eluea ja pideva hoolduse vajaduste osas. Koerad ja kassid elavad tavaliselt 10-15 aastat või isegi kauem, samas kui linnud ja roomajad võivad jääda teie juurde aastakümneteks.

Tuleb tõsiselt kaaluda, kas oled valmis pikaajaliseks kohustuseks või sobivad praeguse elustiiliga paremini lühema elueaga lemmikloomad, näiteks närilised või teatud tüüpi kalad, eriti kui näiteks sageli kolida.

Rahalised kaalutlused

Iga lemmikloomaga kaasnevad rahalised kohustused. Koerad vajavad regulaarseid loomaarsti külastusi, hooldust, koolitust ja kvaliteetset toitu, mistõttu on nende igakuised kulutused suuremad. Kassid on üldiselt odavamad, kuid vajavad siiski regulaarset veterinaarkontrolli ja nõuetekohast hooldust. Väiksemad lemmikloomad, nagu närilised või kalad, võivad olla eelarvesõbralikumad valikud.

Arvestama peaks kõigi võimalike kuludega, sealhulgas toidu, peavarju, veterinaarabi ja hädaolukordadega, et tagada, et saad oma uue kaaslase eest mugavalt ja ilma asjatu stressita hoolitseda. Ei tasu online kasiino abile loota, vaid peaks ikkagi eelarve-põhiselt korrektselt ära majandama.

Uuringute ja ettevalmistuse tähtsus

Õige lemmiklooma valimisega ei tohiks kiirustada. Oluline on põhjalik uurimistöö ja ettevalmistus. Rääkige kasvatajate, varjupaikade ja praeguste lemmikloomaomanikega ning uurige hoolikalt erinevate tõugude või lemmikloomatüüpide nõudeid. Läbimõeldud ja teadlik lähenemine viib sobiliku lemmikloomani, kes sobib just selle elustiiliga, mida otsid.

Lõppkokkuvõttes on lemmiklooma võtmine emotsionaalne investeering. Lemmikloomade pakutav seltskond, tingimusteta armastus ja emotsionaalne tugi vähendavad stressi ning toovad rõõmu ja rahuldust iga päev.

Õige valiku tegemine

Ideaalse lemmiklooma valimine nõuab eneseteadlikkust oma elustiili, isiksuse, elamispinna, kohustuste ja eelarve osas. Võta aega ja kaalu hoolikalt iga tegurit, et leida kaaslane, kes toob ellu rõõmu pikkadeks aastateks.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Tagasi üles