:format(webp)/nginx/o/2025/05/12/16839429t1heb94.jpg)
Viimasel ajal satuvad mesikäpad üha sagedamini linnapiirkondadesse. Kui eelmisel nädalal jäi üks isend silma Tallinnas Nõmmel, siis möödunud nädalavahetusel nähti karu uitamas ka Narva-Jõesuu tänavatel.
TikTokis levivast videost on näha, kuidas silmnähtavalt eksinud ja paanikas noor karu kohtub jalgratturiga, kes rahulikult tema poole väntab ega paista nähtust kuigi ehmunud olevat.
«Tundub, nagu nad tunneksid üksteist,» kirjutas üks kommentaator.
«Vaene loom, ta ei tea, kuhu joosta,» lisas teine.
7 soovitust, kui kohtud karuga
Tasub teada, et karu on oma loomult inimpelglik, enamikul juhtudest on rünnanud emakarud poegi kaitstes või jahi käigus peale nende haavamist. Sel sajandil on karu Eestis inimest rünnanud vaid kolmel korral. Kui inimene õigesti käitub, laheneb olukord poegi kaitsva emakaruga kohtumisel karu kurja hääle ja petterünnakuga. Karu tõuseb tagajalgadele selleks, et saada paremat ülevaadet ümbrusest ja see poos ei ole agressiivsusega seotud – kui karu tahab rünnata, siis teeb ta seda neljal jalal.
Soovitused on järgmised:
- Ära mingil juhul jälita looma, lähene karupoegadele või püüa loomaga kontakti otsida. Karupojad, nagu kõik loomapojad, tunduvad armsad ja abitud, kuid läheduses on tavaliselt ka nende ema.
- Kõnele valjult ja rahulikult, kuid ära karju.
- Väldi otsest ja ainitist silmsidet, kuid jälgi looma liikumist ja tegevust.
- Väldi igasuguseid agressiivsuse märke, järske liigutusi, jää rahulikuks. Kui sul on relv, siis ära lähenevat karu tulista. Haavatud karu on ohtlikum kui terve loom.
- Tagane selg ees tuldud teed loomast eemale, ära keera talle selga.
- Ära hakka poegadega emakaru vaateväljas jooksma ega puu otsa ronima – karuema võib sellest välja lugeda sinu halbu kavatsusi poegade suhtes.
- Rünnaku korral teeskle surnut – heida kõhuli maha ning kata pea ja kael kätega. Karu ei näe lamavas inimeses enam ohtu ja lahkub.