Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

Loomaarst vastab: kuidas ravida kassi ninakinnisust?

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Lemmiku lugejatele on avatud nõuandenurgake, kus loomaomanikud saavad esitada loomaarstile küsimusi oma neljajalgsete sõprade kohta.

Lemmiku lugeja küsib: «Kuidas ravida/leevendada ninakinnisust vanemal (16-a) kastreeritud toakassil? Probleem on kestnud juba pikemalt, seoses sellega kass tihti aevastab (vahel tuleb ka verd ninast), hingab raskelt või läbi suu. Kliinikus käinud kordi ja saanud kilpnäärme ravimid peale. Kuid nohule/ninale lahendust pole saanud. Olen proovinud loputada nina laste Humeriga. Protseduur on raske, aga toimib, kuid mitte pikaajaliselt. Selline mulje, nagu oleks kassil krooniline nohu. Kas tohib seda ravida Sudafediga? Kui jah, siis kuidas doseerida? Oleksin tänulik arsti arvamuse või nõuannete eest.»

Vastab loomaarst Gerlin Järvela: «Pigem olen arvamusel, et siin all peab olema ikkagi põhjus, miks selline ninakinnisus kassil esineb. Füsioloogiline lahus või Humer võib aidata, kuid, nagu ütlete, siis pigem lühiajaliselt. Pigem oleks vaja selgeks teha, mis on probleemi algpõhjus. Võimalik on näiteks allolev viirus (nt herpesviirus), moodustis ninaõõnes vms. Esimene ja lihtsam samm oleks teha korralik kuur immuunsuse tugevdamiseks – head preparaadid (nt Flumax kassidele), mis on saadaval loomakliinikus käsimüügis, võiks olla esimene valik. Kasutada seda ning lisaks võimalusel paralleelselt füsioloogilise lahusega loputada ning vaadata kuuri lõppedes, kas olukorras on muutuseid. Järgmine samm, kui paranemist ei toimu, oleks siiski ka konkreetselt selle probleemiga arsti juurde minna –võimalik on teha rinoskoopia (vaadakse rinoskoobiga ninaõõne sisse ja tuvastatakse põletik, kasvaja vms), vajadusel saab edasi juba suunata kompuutertomograafiasse, kui sellele on näidustus. Soovitan samm-sammult alustada ja nii probleemi algpõhjuseni jõuda.»

Märksõnad

Tagasi üles