Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

Loomaarst vastab: miks kass inimest kiskja kombel ründab?

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Lemmiku lugejatele on avatud nõuandenurgake, kus loomaomanikud saavad esitada loomaarstile küsimusi oma neljajalgsete sõprade kohta.

Lemmiku lugeja küsib: «Kass hammustab, ründab kiskja kombel lamavat inimest näkku, tuleb kaela või käe peale lutsutama. Ilmselt valetati meile tema vanuse kohta. Saime kassipojaga täispaketi – kirbud, lestad, kassihaigus... Ravisime neli kuud, nüüd täiesti terve, ilus, tugev kassipoiss. Kuidas edasi, ei saa lubada, et oleme haavades ja kardame tema ettearvamatut käitumist.»

Vastab loomaarst Gerlin Järvela: «Noored kassid võivad olla oma mängudes üsna agressiivsed ja intensiivsed. Nende eesmärk ei pruugi üldse olla haiget teha ja see on nende õpitud viis teiega mängida ja suhelda. Vahel võivad nad seda teha valu või hirmu tõttu, kuid kui miski sellele ei viita ja tegemist on noore terve kassiga, siis lihtsalt tuleb teda õpetama hakata.

Näiteks kohe kui ta selliselt teie poole tuleb, siis suunata ta muule mängule, mängud ei tohiks olla samuti agressiivsed (nt kätega mängimine jne), vaid pigem võiks tal olla mitmeid erinevaid põnevaid mänguasju, mida siis kohe talle anda/visata jne.

Kindlasti ei tohi kassi karistada või teha äkilisi liigutusi, mis hirmu või agressiivsust suurendavad. Võib ka proovida loomakliinikutes käsimüügis olevaid vahendeid nagu rahustavad toidulisandid, feromoone levitavaid difuusereid jms. Kindlasti peab käima kassiga vähemalt üks kord aastas arsti juures (saab ühildada iga-aastase vaktsineerimisega), kus ta ka üle vaadatakse ja tervisemured välistatakse.»

Gerlin Järvela on Tallinna PetCity kliinikute juhataja ja loomaarst, kes on veterinaarina töötanud üheksa aastat. Samuti on ta üldarst ööpäev läbi avatud Rannamõisa PetCity kliinikus, kus tegeleb kõikvõimalike probleemide ja patsientidega ning kus ükski päev ei ole eelmisega sarnane. Gerlin ütleb, et tema jaoks on kõige olulisem tagada, et iga loom saaks vajaliku ravi ning parima hoolitsuse.

Esita meile küsimus!

Saada (oma) lemmikloomi puudutav küsimus (või küsimused) meile ja me uurime loomaarstidelt ning ekspertidelt, miks loomad üht- või teistmoodi käituvad ja mis neid vaevab.

Küsimused võivad puudutada loomade käitumist, tervist või näiteks seda, millega arvestada, kui soovid võtta uue lemmiklooma. Küsimusi ootame aadressil lemmik@postimees.ee või alloleva vihjekasti kaudu.

Tagasi üles