Kui pesed oma koera samas kohas, kus ise end pesed, on siin mõned asjad, mida peaksid teadma.
Kas koera pesemine oma duši all või vannis on ohutu?
Koera pesemine oma duši all on üldiselt ohutu nii sulle kui ka sinu lemmikloomale, selgitab dr Carly Fox, New Yorgi Schwarzmani loomahaigla veterinaar.
Peamine probleem ei seisne terviseriskides, vaid pigem selles, et koera karvad ja kõõm (nahakoorikud) võivad koguneda ja põhjustada äravoolutorude ummistusi. «Koerad võivad tuua duši alla mustust, baktereid ja rasu, kuid need pole väga erinevad sellest, mida inimesed sinna toovad,» märkis Fox.
Kui plaanid koera regulaarselt vannis pesta, tasub kaaluda spetsiaalse koera dušiotsiku kasutamist, mis muudab pesemise mugavamaks nii sulle kui ka koerale. Kui aga koeral on nakkav nahahaigus, näiteks MRSA (metitsilliinresistentne Staphylococcus aureus), tuleks hoiduda tema pesemisest samas vannis, mida ise kasutad.
Mida tuleks teha pärast koera pesemist vannis?
Mikrobioloog Jason Tetro, tuntud kui Mikroobimees, selgitab, et kuigi koerte mikroobid on üldiselt inimestele kahjutud, on ikkagi oluline vann pärast pesemist desinfitseerida.
«Peamine potentsiaalne oht tuleneb väljaheitejääkidest, milles võivad olla salmonella, kampülobakter ja noroviirus. Samuti võivad mõned parasiidid põhjustada seedetrakti vaevusi,» selgitas Tetro.
«Patogeenide vältimiseks on parim lahendus vanni desinfitseerimine, et hävitada kõik võimalikud ohtlikud mikroobid. Jälgi puhastusvahendi juhiseid ja lase sellel ettenähtud aja jooksul toimida,» lisas ta.
Duši all seismine on ohutum kui vannis istumine, kuna jalgade kaudu ei pääse patogeenid organismi. Siiski on põhjalikult puhastatud vannis ka pärast koera pesemist täiesti ohutu ujuda.
Fox rõhutas samuti puhastamise tähtsust, kuid lisas, et spetsiaalseid puhastusvahendeid pole vaja. «Kasuta lihtsalt neid puhastusvahendeid, mida tavaliselt duši või vanni puhastamiseks kasutad,» soovitas ta.
Parim viis oma koera pesemiseks
Tetro rõhutab hügieenireeglite järgimise ja ristsaastumise vältimise olulisust. Erilist tähelepanu tuleks pöörata tundlikele piirkondadele, näiteks päraku ümbrusele.
«Seda piirkonda tuleks pesta eraldi pesulapiga ja hoida see ülejäänud kehast eraldi. Pärast puhastamist kasuta uut lappi ja viska vana ära. Kui väänad lappi kuivaks, tee seda otse äravoolu kohal,» selgitas ta.
«Pese käed, enne kui jätkad ülejäänud keha pesemist,» lisas ta.
Fox jagas ka enda praktilisi näpunäiteid. Juuksefilter aitab vältida äravoolu ummistumist, ja libisemisvastane matt hoiab koera pesemise ajal turvaliselt paigal. Kui võimalik, eelistab ta oma koera pesta õues, kuid vann on mugav alternatiiv, kui välistingimused pole sobivad.
Allikas: Huffpost