Lemmiku lugejatele on avatud nõuandenurgake, kus loomaomanikud saavad esitada loomaarstile küsimusi oma neljajalgsete sõprade kohta.
Loomaarst vastab: miks kass teeb häda mujale kui liivakasti?
Lemmiku lugeja küsib: «5aastane isane kass, scottish straight. Kuskil pool aastat tagasi hakkas kass tegema häda nr. kahte igale poole mujale, aga mitte oma liivakasti. Oleme kogu aeg kasutanud kassiliiva Natural Tofu Cat Litter Original. Häda nr. 1 teeb ilusti kasti. Mida teha, et kass kõik oma hädad kasti teeks?»
Vastab loomaarst Mareli Ots: «Valesse kohtadesse roojamisel võib olla mitmeid erinevaid põhjuseid. Eeskätt tuleks välistada võimalikud terviseprobleemid (kuse-ja seedetrakti patoloogiad, liigeseprobleemid).
Kui võimalikud terviseprobleemid on välistatud, tuleks vaadata üle kassi liivakasti olukord. Ka ühe kassiga majapidamises peaks olema vähemalt kaks liivakasti ning liivakastid peaksid olema kassile sobivas kohas, st andma võimalikult palju turvalisust ja privaatsust. Ka võib proovida liivakasti tüübi vahetamist (kui on avatud liivakast, võib proovida kinnise kasti kasutamist, et pakkuda kassile rohkem privaatsust).
Kassi liivakast peab olema koguaeg puhas, isegi vähesel määral määrdunud liivakasti võib kass keelduda roojamast. Kui kass ühest hetkest enam liivakasti ei rooja võib olla põhjuseks ka negatiivne kogemus, nt on kass liivakastis olles millegi peale ehmatanud ning seetõttu väldib ta nüüd selle kasutamist.
Kassiliiva vahetamist võiks samuti proovida. Kui kassil ei ole tuvastatud ühtegi terviseprobleemi ning liivakastide seisukorra ülevaatamine koos parandustega ei lahenda probleemi, siis on soovituslik pöörduda loomade käitumisspetsialisti poole.»
Loomaarst Mareli Ots lõpetas Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini eriala 2017. aastal.
Mareli on end erialaselt täiendanud nii Itaalias kui Inglismaal, viimases läbis ka roteeruva internatuuri programmi.
Alates 2023. aasta sügisest töötab ta taas Eestis, Rannamõisa PetCity kliinikus üldarstina.
Esita meile küsimus!
Saada (oma) lemmikloomi puudutav küsimus (või küsimused) meile ja me uurime loomaarstidelt ning ekspertidelt, miks loomad üht- või teistmoodi käituvad ja mis neid vaevab.
Küsimused võivad puudutada loomade käitumist, tervist või näiteks seda, millega arvestada, kui soovid võtta uue lemmiklooma. Küsimusi ootame aadressil lemmik@postimees.ee või alloleva vihjekasti kaudu.