Keto, 29-aastane mõõkvaal, elas ligi kaks aastakümmet Hispaanias asuva merepargi klooriveega basseinis. 3000-kilone orka lõbustas Loro Parque külastajaid Tenerifel, sooritades efektseid hüppeid ja tehes kõhulööke, mis pritsisid vett rahva sekka.
Mõõkvaal Keto suri pärast pikka vangipõlve Loro Parque basseinis
Eelmisel reedel teatas Puerto de la Cruzi lähedal asuv delfinaarium, et Keto suri pärast mitmeid päevi halva enesetunde käes vaevlemist. Looma surma täpne põhjus pole veel selgunud. Lahkamise viis nädalavahetusel läbi 21 veterinaari, vahendab Metro.
«Keto oli aastaid oma liigi esindaja, kes köitis inimesi oma võimsa oleku ja ainulaadse iseloomuga,» seisab pargi avalduses.
«Loro Parque pere jaoks oli Keto palju enamat kui oma liigi esindaja – ta oli asendamatu olend, kes jättis meie südamesse sügava jälje. Tema mälestus elab edasi kõigis, kes temaga kohtusid, ning neis, kes tema kaudu õppisid orkasid imetlema.»
Loomakaitsjad näevad Keto elu aga hoopis teises valguses. Neile oli Keto eksistents sümboliks, kuidas vangistus põhjustab frustratsiooni, vägivalda ja igavust.
Mõõkvaalasid on vangistuses hoitud alates 1960. aastatest. Keto oli üks umbes 50st vangistuses elavast mõõkvaalast üle maailma. Tema isa Kotar püüti Islandi vetest 1978. aastal. Enne Keto sündi suri Kotar traagiliselt, kui metallvärav langes talle peale ja purustas kolju.
Keto sündis 1995. aastal SeaWorld Orlandos vastuolulise aretusprogrammi raames. Nelja-aastaselt lahutati ta oma emast Kalinast. Keto vanem vend Keet elab endiselt SeaWorldis. Pärast mitmeid liikumisi SeaWorldi erinevate parkide vahel saadeti Keto 2006. aastal 6000 kilomeetri kaugusele Loro Parquesse, et teda seal aretuseks kasutada.
PETA andmetel paaritati Keto oma vennatütre Kohanaga. Tema tütar Vicky suri kümnekuuselt. Keto kolmest järglasest on elus ainult üks – Adán, kes esineb tänaseni Loro Parque etendustes.
«Loro Parque on aastaid esitlenud Ketot kui oma liigi esindajat, kuid tegelikult pole ta kunagi ookeani näinud ega kogenud midagi, mis oleks mõõkvaalale loomulik,» sõnas loomakaitseorganisatsioon Dolphin Project.
«Keto ei näinud kunagi tõelisi ookeanilaineid ja sai ujuda vaid mõne meetri enne, kui sein teda peatas.»
Loomakaitsjad on põhjalikult dokumenteerinud vangistuse mõju Ketole. Näiteks näris ta paagi veekindlat betoonkatet – tema käitumist võrreldi igavleva lapse värvi kraapimisega.
Stress ja vangistusest tingitud vaimne pinge muutsid Keto loomakaitsjate sõnul ka agressiivseks. 2009. aastal tappis Keto oma treeneri Alexis Martínezi. Ta tiris Alexise vee alla, põhjustades luumurde ja elundikahjustusi.
SeaWorldi raport kirjeldab, et rünnak oli kiire ja hävitav: «Pärast Keto esimest rünnakut ei tõusnud treener enam pinnale. See näitab, et rünnak oli äärmiselt järsk ja jõuline.» Raporti järgi muutus Alexis Keto rünnaku järel juba 40 sekundi jooksul liikumisvõimetuks.
Keto on neljas mõõkvaal, kes viimastel aastatel Loro Parques suri. Talle eelnesid Ula, Kohana ja Skyla. Loro Parque on järjekindlalt eitanud loomakaitsjate süüdistusi Keto elutingimuste kohta.
Looduses on mõõkvaalad delfiiniliikide suurimad esindajad, kes ujuvad vabalt maailma ookeanides. Nende peamiseks saagiks on sageli kuninglõhed. Nad jäävad oma pere juurde kogu eluks – isased elavad looduses keskmiselt 30, emased aga kuni 90 aastat. Vangistuses elavate orkade eluiga on tavaliselt vaid 41 aastat.