Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

LÄBIMURRE Loomaarstid aitavad uue protseduuriga koerte aretamise lihtsamaks teha

Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Eesti Maaülikooli väikeloomakliiniku loomaarstid ja embrüoloogid said esimest korda Eestis edukalt hakkama koera sperma külmutamisega, mis laiendab oluliselt siinseid koerte aretuse võimalusi.

1. novembril 2024 koguti seitsmeaastaselt Akita tõugu koeralt Rafa Eesti Maaülikooli väikeloomakliinikus värske sperma ja see külmutati samal päeval maaülikooli embrüolaboris. Kahest sama päeva kogumisest saadi 3,5 seemendusdoosi külmutatud spermat.

Eesti Maaülikooli väikeloomakliiniku koerte reproduktiivmeditsiini spetsialist doktor Jelena Hõim selgitas, et Eestis on seni koerte spermat kogutud ja seemendamiseks kasutatud ainult värskel kujul, st jahutatud spermana.

«Tänu uutele võimalustele lihtsustub nüüd kindlasti rahvusvaheline aretustöö. Siiani on siinsed koerakasvatajad reisinud sperma külmutamiseks oma tõukoertega Soome, Rootsi ja Leetu, aga nüüd saame pakkuda seda teenust Eestis,» kõneles Hõim.

Veel tõi ta välja, et aretust on nüüd ka lihtsam planeerida, sest spermat saab sulatada täpselt emase koera tsükli järgi. «Ja veel muutub aretus paindlikumaks, sest ühe isase koera spermat saab kasutada mitmel seemendusel,» rääkis Jelena Hõim, tõdedes, et esimene edukas sperma külmutamine on suur samm meie koerte aretustöö edendamisel.

Eesti Maaülikooli embrüoloog ja nooremteadur Elina Tsopp on tegelenud aastaid veiste ja hobuste embrüote tootmisega ning näeb koerte sperma külmutamises uut ja põnevat arengusuunda. Ta tõi välja, et sellel saavutusel on oluline mõju geneetilise materjali säilitamisele. «Külmutatud sperma säilib aastakümneid, pakkudes võimalust saada järglasi ka tulevikus. Nii saame kasutada hinnalise tõukoera geneetikat ka pärast koera viljakuse langust või surma,» selgitas Tsopp.

Üldiselt on koerte sperma hästi külmutatav. Sperma kogumine on koerale ohutu, sellega riske ei kaasne. Ühest ejakulatsioonist saadakse keskmiselt kaks kuni neli seemendusdoosi, kahest järjestikusest ejakulatsioonist kuni 4,7 doosi. Seemendusdoosi suurus oleneb palju sperma kvaliteedist ja spermide kontsentratsioonist, mis omakorda sõltub koera vanusest ja tervisest. Osa koertelt saab ühe kogumisega seetõttu mõnevõrra väiksema koguse spermakõrsi.

«Meie eesmärk on luua tõukoerte spermapank ja pakkuda Eestis koerakasvatajatele kõiki vajalikke teenuseid,» viitab Elina Tsopp maaülikooli veterinaararstide tulevikuplaanidele selles vallas.

Eesti Maaülikooli loomakliinik on kõrgetasemeline referentskliinik, kus on valmidus teostada keerulisi protseduure nii väike- kui ka suurloomadele, sh hobustele. Loomakliinik pakub erakorralist abi ööpäev läbi.

Märksõnad

Tagasi üles