Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

Kiimas delfiin seadis mehe elu ohtu (1)

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Möödunud kuul Fukuis Jaapanis oli üksik delfiin väidetavalt vastutav suvel 21 inimese ründamise eest, mille tagajärjel mõned ohvrid said isegi luumurde.

Kohalike raportite kohaselt on sellised rünnakud toimunud igal aastal alates 2022. aastast.

Üks rünnaku ohver, Takuma Goto, jagas hiljuti oma lugu ja selgitas, miks delfiini tegevus oli sihilik. Delfiin näis ründavat ainult suplejaid.

Takuma ujus koos sõbraga, kui teda järsku rünnati. Kuna delfiinide rünnakud inimeste vastu on haruldased, ei olnud Takuma meres ujudes mures, vahendab Unilad.

See muutus aga kiiresti, kui delfiin tema sõpra äkitselt ründama hakkas. Kuuldes sõbra karjeid, pöördus Takuma teda aitama, kuid siis suunas loom oma tähelepanu talle.

Ta rääkis The Telegraphile: «Ma teadsin, et see pole hai, kuid see liikus otse minu poole. See ründas mind ja hammustas.»

«Delfiin jätkas ründamist ja ma uskusin tõsimeeli, et suren. Kartsin kõige rohkem, et mind tõmmatakse vee alla ja kaugemale merre.»

Üks surfar päästis Takuma. Ta suutis lõpuks delfiinist eemale ujuda ja oma haavu rannas veega loputada. «Mu sõrme sisemus oli näha,» ütles mees.

Takuma nimetissõrm sai vigastada ja vajas viit õmblust. Lisaks hammustas delfiin tema vasakut rannet ja käsivart, samuti paremat kätt ning õlavart.

Eksperdid usuvad, et delfiin võis olla üksildane või seksuaalselt frustreeritud.

Indo-Vaikse ookeani tursknina delfiinid elavad tavaliselt karjades ja moodustavad eluaegseid isaseid sõprussidemeid, mis hõlmavad hammustamist ja suguelundite üksteise vastu surumist.

Fukuis asuva Echizen Matsushima akvaariumi direktor Ryoichi Matsubara ütles The New York Timesile, et delfiini täheldati juba 2022. ja 2023. aastal oma suguelundeid inimeste vastu surumas, mis viitab sellele, et ta üritas kontakte luua.

Takuma aga märkis, et ta ei kavatse pärast rünnakut sinna piirkonda enam tagasi minna.

Teised teadlased on spekuleerinud, et delfiin võib soovida paarituda. Lääne-Austraalia Shark Bay delfiiniuuringu projekti juhtiv uurija Simon Allen ütles BBC Newsile: «Nii nagu inimestel ja teistel sotsiaalsetel loomadel, võivad hormonaalsed kõikumised, seksuaalne frustratsioon või soov domineerida viia selleni, et delfiin vigastab inimesi, kellega ta kokku puutub.»

«Kuna delfiinid on väga tugevad loomad, võivad rünnakud põhjustada tõsiseid vigastusi,» lisas Allen.

Selle tõttu on Fukui ametivõimud soovitanud inimestel delfiiniga mitte kokku puutuda ning paigaldanud randadesse hoiatussilte.

Lisaks on rannas kasutusele võetud vetelpääste patrullid ja teatud randades on ujumisaegu piiratud.

Ametivõimud on paigaldanud ka veealused akustilised seadmed, mis kiirgavad kõrgsageduslikku heli, et delfiine randadest eemal hoida.

Tagasi üles