Küülikud on väga sotsiaalsed ja eneseteadlikud loomad, kes armastavad väga palju liikuda. Selle teevad nad üsna ruttu ka omanikule kodus selgeks, kui juhtmed pole hoolikalt peidetud või tapeedinurk korralikult kinnitatud. Õues jumaldavad küülikud urgude kaevamist ning lillepeenras lesimist peavad nad suurepäraseks ajaveetmise viisiks, mis aga loomaomanikule ei pruugi meelt mööda olla.
«Ka küüliku menüü vajab hoolega läbimõtlemist,» lisab Landsmann. «Poelettidel võib näha palju värvilist kraami küülikute jaoks, kuid see pole enamasti neile kaugeltki sobiv ja tervislik valik. Kui pühad läbi ja küülik suuremaks kasvab, kaob pahatihti ka huvi tema kui lemmiklooma vastu. On neid, kes lukustatakse puuri pahanduste ärahoidmiseks ja on neid, kes jõuavad maagiliselt varjupaiga ukse taha, autode vahele silkama või metsa.» Nii kasvab üles järgmine põlvkond teadmisega, et kui loom ei meeldi, võib ta hüljata.
Loomaomanikul suur vastutus
Müügiportaalid on kuulutusi täis ja see jätkub, kuni on ostjaid. Liigi- ja värvirohke on valik ka loomapoodides. Kui loomaomanik lähtub ka oma ostuotsuses sellest, et tal on loomast kahju, siis suures plaanis annab see ikkagi tootmisele ainult hoogu juurde ja tulemuseks on veel rohkem kehvades tingimustes sündinud ja peetud loomi.
«Nii nagu ka kasside ja koerte puhul, on ka pisiloomade puhul tarvis jälgida, kellelt loom võetakse ja kelle äri toetatakse. Pädev kasvataja omab teadmisi looma vajaduste kohta, oskab anda nõu, millise arsti poole pöörduda ja kuidas kodu muuta loomakindlaks.»
Kõike toodut silmas pidades on kõige loomasõbralikum võtta oma uus lemmik varjupaigast. Andes teise ringi loomale võimaluse, suudame vähendada tagajärgedega võitlevate organisatsioonide koormust ja mõjutada samm-sammult ka vabrikute vähenemist. Lemmiklooma võtmine tähendab vastutuse võtmist, sest loom sõltub omanikust, ja selleks rolliks tuleb valmis olla. «Armastame ja austame enda kaaslasi, olgu nad karvased, sulelised või näiteks uimedega!» paneb Hellika Landsmann südamele.