LOOMARIIK Loomaaias sündinud üliharuldased asukad kolisid välismaale

Inari Leiman
, Tallinna loomaaed
Copy
Teisipäeval anti loomatranspordi käigus kaasa võetud noored habekotkad Brnos üle habekotkaste suguraamatu pidajale ja koordinaatorile Viini veterinaarmeditsiini ülikooli professorile Hans Freyle (pildil vasakul), kes viis linnud edasi Austriasse ohustatud raisakotkaste säilituskeskusesse.
Teisipäeval anti loomatranspordi käigus kaasa võetud noored habekotkad Brnos üle habekotkaste suguraamatu pidajale ja koordinaatorile Viini veterinaarmeditsiini ülikooli professorile Hans Freyle (pildil vasakul), kes viis linnud edasi Austriasse ohustatud raisakotkaste säilituskeskusesse. Foto: Tallinna loomaaed

Ees ootaval nädalavahetusel kutsume kõiki loodust uurima. Loomaaias leiab aset loodusvaatluste maraton, üritus, mille käigus märgime erialaspetsialistide abiga 24 tunni jooksul üles nii palju kohatud liike kui võimalik.

Halljänesed tunnevad end loomaaias turvaliselt.
Halljänesed tunnevad end loomaaias turvaliselt. Foto: Inari Leiman

Loomaaias vabalt elavad halljänesed on igatahes märkamiseks valmis. Kohata võib ka pesast välja ukerdanud varesepoegi, kuid neile lähenemast keelavad valvsad varesevanemad valju hoiatava kraaksatusega.

Varesepojad on pesast väljas, vanemad valvavad läheduses.
Varesepojad on pesast väljas, vanemad valvavad läheduses. Foto: Inari Leiman

Uduses vihmametsamajas väljusid sel nädalal pesakastist kaks valge-kuldnoka poega. 11. mail linnuvanemate poolt pesast välja visatud munakoored andsid lootust, et uus elu on kasvamas, ning nüüd sai see ka kinnitust.

Päikeseliste ilmadega käib vihmametsamajas elav hiina pehmekilp-kilpkonn kaldapealsel peesitamas ning pakub põnevust tihedas taimestikus varjuda armastavatele kaunilt küütlevate sulgedega lakktuvidele.

Sudaani maasarvik Safira on äärmiselt omapärase välimusega.
Sudaani maasarvik Safira on äärmiselt omapärase välimusega. Foto: Inari Leiman

Talve paksunahaliste majas veetnud sudaani maasarvikud koliti kesknädalal suurde õueaedikusse troopikamaja kõrval. Noorel emaslinnul Safiral, kes aedikut esmakordselt nägi, oli seal palju uudistamist. Laste loomaaia laudas elavad kaeluspapagoid ja puna-rosellapapagoi viidi suveks faasanite ritta värske õhu ja suvepäikese kätte.

Kaks isast ida-sinilammast koos mullu sündinud poisstalledega transporditi alpinaariumi isaste sinilammaste karja kolme juba eaka looma juurde. Nüüd on poissmeeste karjas ida-sinilambaid kokku üheksa. Ühinemise esialgne ähm rahunes peagi.

Märtsi teisel poolel inkubaatoris koorunud kaks habekotkatibu.
Märtsi teisel poolel inkubaatoris koorunud kaks habekotkatibu. Foto: Tallinna loomaaed

Märtsi teisel poolel inkubaatoris koorunud kaks habekotkatibu (meie noorlinnud on habekotkaste geneetilise mitmekesisuse rikastamiseks jätkuvalt üliolulised) valmistati mai lõpus ette transpordiks: neilt võeti verepoov soo määramiseks ning paigaldati kiibid. Teisipäeval anti loomatranspordi käigus kaasa võetud noored habekotkad Brnos üle habekotkaste suguraamatu pidajale ja koordinaatorile, Viini veterinaarmeditsiini ülikooli professorile Hans Freyle, kes viis linnud edasi Austriasse ohustatud raisakotkaste säilituskeskusesse. Seal saavad meie habekotkapojad endale habekotkastest kasuvanemad ja võivad üles kasvanuna pääseda loodusesse.

Lumeleopard Makalu on hüppeks valmis.
Lumeleopard Makalu on hüppeks valmis. Foto: Inari Leiman

Teisipäeva hommikul vahetati aedikutes lumeleopardid. Rahva ees saab nüüd jälle luuramist harjutada noor emane Makalu.

Manul Mars, mossis näoga unistaja aedikuvõsas.
Manul Mars, mossis näoga unistaja aedikuvõsas. Foto: Inari Leiman

Kevadiselt sale manul Mars teeb aedikus uurimisringe. Amuuri kass Murmur pikutab koheval liival oma lemmikpõõsas, mis tänavu paraku on viletsalt lehtinud. See-eest on karakal Barunka leidnud kesk oma aedikut peaaegu ideaalse varjepaiga – tiheda põõsa, mille all lesida.

Amuuri kass Murmur armastab pehmel liival pikutada.
Amuuri kass Murmur armastab pehmel liival pikutada. Foto: Inari Leiman

Miilupullid mörisevad, viskavad sarvedega pori, toituvad aasal või puhkavad vilus – just nii, kuidas neil parasjagu tuju on. Ekspositsioonis elav pürjakari lubati roheaedikusse mõnusalt aega veetma. Karva ajavad muskusveised pikutavad liivakünkal. Känguruaedikus aga saab jälgida ema-poja tandemtoitumist.

Muskusveised liivakünkal.
Muskusveised liivakünkal. Foto: Inari Leiman

Kesknädalal said laste loomaaia alpakad Della ja Leopold selga suvesoengud. Nüüd on neil mõnusalt kerge olla ning hea end igalt poolt sügada. Kihnu maalambad võõristasid esiti pea poole saledamaks saanud alpakasid.

Kihnu maalammas Salava ühendab sarvesügamise mahlakate ampsudega.
Kihnu maalammas Salava ühendab sarvesügamise mahlakate ampsudega. Foto: Inari Leiman
Tagasi üles