EHMATAV LEID Amet võttis Jõgevamaal omanikult ära 12 tõukoera, kelle elu oli ohus (2)

Maarja-Liis Orgmets
, Lemmiku portaali ja digiajakirja toimetaja
Copy
Võõrandatud koer.
Võõrandatud koer. Foto: Põllumajandus- ja toiduamet

30. mail võõrandas põllumajandus- ja toiduamet Jõgevamaal Põltsamaa vallas omanikult 12 tšau-tšau tõugu koera. Amet teatas pressiteates, et koerte elu ja tervis oli ohus ning nad toimetati varjupaika.

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Carol Laurimaa sõnul võõrandas amet pea pooled koerad, sest loomadele ei võimaldatud vajalikku ravi.

«Loomadel oli erinevaid tervisehädasid, mida omanik vaatamata ettekirjutustele ei täitnud, vaid jättis loomad ravita. Seetõttu otsustati loomad võõrandada, et tagada neile vajalik ravi. Koerte silmad olid haiged ning karv pulstunud, kuivõrd õues on väga palav, siis see tõug vajab erilist hooldamist, et karvaalune nahk hauduma ei läheks,» lisas Laurimaa.

Võõrandatud koer.
Võõrandatud koer. Foto: Põllumajandus- ja toiduamet

Enne kui loom võõrandatakse, antakse ameti sõnul omanikule võimalus olukorda parandada. «Kõnealusel juhul loomaomanik täitis ettekirjutusi osaliselt, ent sarnased puudused ilmnesid korduvalt,» lisas Laurimaa. Lisaks loomade võõrandamisele alustas põllumajandus- ja toiduamet loomapidaja suhtes väärteomenetlust.

Võõrandatud koer.
Võõrandatud koer. Foto: Põllumajandus- ja toiduamet

Tänases «Reporteris» ilmunud loos paljastati, et koeraomanik Irina Dostojevskaja, kellelt loomad võõrandati, on kurikuulus selle poolest, et kasvatab juba paarkümmend aastat koeri vaid müügi eesmärgil.

Eestimaa Loomakaitse liidu esindaja Pille Teesi sõnul on Dostojevskaja tegevus süsteemne ning oli enne koerte võõrandamist kestnud juba aastaid. «Koerad on haiged, alatoidetud, väärkoheldud, nad on väga halvas seisus,» sõnas Tees «Reporterile». Saates näidatakse ka videoklippe, kus koeraomanik loomade peale karjub. 

Teesi sõnul on loomakaitse liit juba korduvalt Dostojevskaja juurest haigeid koeri päästnud. Samuti olid loomakaitsjad mitmeid kordi pöördunud ameti poole, et see olukorra lahendaks, kuid seni oli amet piirdunud vaid ettekirjutuste tegemisega. «See on täielik ressursi raiskamine, sest see koeraomanik loovutab meile vaid valitud koeri,» lisas Tees.

Eestimaa Loomakaitse Liidu vabatahtliku tehtud foto 2023. aasta juulis, kui neile laekus järjekordne kaebus koeraomanik Dostojevskaja kohta.
Eestimaa Loomakaitse Liidu vabatahtliku tehtud foto 2023. aasta juulis, kui neile laekus järjekordne kaebus koeraomanik Dostojevskaja kohta. Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit / Facebook

Vaata «Reporteri» saatelõiku siit. NB! PTA väljastas pressiteate koerte võõrandamise kohta pärast saatelõigu eetris olekut.

Loomade äravõtmine on põllumajandus- ja toiduameti sõnul äärmuslik meede, mida rakendatakse ainult juhul, kui ameti hinnangul on ohus loomade elu või tervis ning seetõttu pole võimalik jätta loomi senise loomapidaja hoolde.

Koostöö ameti ja loomakaitsjate vahel on ameti seisukohalt aga hea. «Kehtiva õiguse järgi on õigus loomi kontrollida, loomaomanikule ettekirjutusi teha ja loomi võõrandada vaid põllumajandus- ja toiduametil, milles meile osutavad abi mitmed loomakaitseorganisatsioonid,» ütles PTA pressiteate vahendusel.

Võõrandatud koer.
Võõrandatud koer. Foto: Põllumajandus- ja toiduamet

Kõik loomad on tänaseks varjupaigas, kus neile võimaldatakse ravi ning tagatakse kõik muu heaoluks.

Kui märkad, et loomade elu ja tervis on ohus, siis teavita sellest PTAd vihje@pta.agri.ee.

Märksõnad

Tagasi üles