Loomaarst Kertu Kivirand annab ülevaate ohtudest, mis lemmikuid pühade ajal varitsevad.
Väga ohtlik asi jõulupuu all, mis võib sinu lemmiku jaoks isegi surmaga lõppeda
Artikkel ilmus esimest korda 22.12.2023, kuid teema aktuaalsuse tõttu avaldame selle taas.
Ohtlik toit
Loomadele on ohtlikud kõik toidud, mis sisaldavad palju rasva, sibulat, küüslauku, rosinaid, soola, avokaadot.
Peolaua toidud võivad lemmikutel tekitada leebemal juhul seedehäireid, kuid rosinad ja viinamarjad ka neerupuudulikkust ning sibul ja küüslauk aneemiat. Pähklid kujutavad endast lämbumisohtu, kuid võivad ka seedehäireid tekitada.
Šokolaad sisaldab teobromiini ja kofeiini, mis on mürgine, põhjustades krampe ja südamerütmihäireid.
Kondid, eriti kuumtöödeldud, võivad põhjustada hambamurde, sooleummistust, kõhukinnisust, oksendamist, luukildude torkimisel raskemaid vigastusi.
Suhkruasendaja ksülitooli tarbimine põhjustab eluohtlikku veresuhkru langust, krampe, maksapuudulikkust ja võib olla isegi surmav. Ksülitooli lisatakse väga paljudesse toitudesse, sageli nätsudesse ja maiustustesse.
Alkohol on loomadele tunduvalt toksilisem kui inimestele, põhjustades seedehäireid, värinaid, koomat, isegi surma.
Ohtlikud esemed ja taimed
Sool, mida kasutatakse näiteks teehooldusel ja soolataigna tegemisel, põhjustab suuremas koguses tarbides seedehäireid, krampe ja neerupuudulikkust. Koerad võivad soola tarbida lund või lumesulavett lakkudes või lund käppadelt ja karvastikust maha lakkudes või soolataigna kaunistusi närides. Loe SIIT, kuidas lemmiku käppasid ohtliku soola eest kaitsta.
Pakkepaelad, jõuluehted, hõbepaber, kard võivad sisse söömisel soolestiku ummistada ja vajada kirurgilist eemaldamist. Eriti meelsasti söövad paelu kassid.
Jõulupuu jõuluehete ja -tuledega on lemmikutele eriti huvitav ja mänguhoos võivad esemed puruneda, puu ümber kukkuda või süüakse mõni ehe või tuluke ära, viies võõrkeha kirurgilise eemaldamise vajaduseni.
Kuuseokkad võivad käppadele haiget teha ja sööduna tekitada seedehäireid või torkuda suuõõnde. Jõulutuledesse takerdunud loom võib kergesti paanikasse sattuda ja põgenedes viga saada. Elektriseadmete närimine võib lõppeda elektrilöögiga.
Kingitused, mis sisaldavad väiksemaid osi, patareisid, ränigeeli (niiskuseimaja), tunduvad lemmikloomadele mõnikord seletamatul põhjusel söödavana, kuid nende eemaldamine seedetraktist võib vajada kirurgilist sekkumist.
Jõulutaimed, nagu jõulutäht, iileks, luuderohi, on sissesöömisel mürgised ja põhjustavad seedehäireid.
Ka lemmikuid kimbutab jõulustress
Stress tekib rutiinse elukorralduse ootamatust muutusest. Sageli tulevad külalised või lähevad omanikud ise kuhugi külla, võttes kas lemmiku kaasa või jättes ta üksi koju. Jõulupuu ja kaunistused on kodus uued veidrad asjad ja võivad olla hirmutavad, eriti kassidele. Juba jõulude ajal algab ilutulestiku laskmine, mis tekitab valju ettearvamatut müra ja on hirmus isegi inimesele. Jõulu- või näärivana ilmumine koju võib olla iseäranis hirmuäratav, on ju võõral vali hääl, veidrad rõivad ja suur kott kaasas. Teiste loomade ja väikelaste külaskäigud peavad olema väga läbimõeldud ja valveta neid jätta ei tohi.