Vii oma kass loomaarsti juurde, kui märkad neid karvapallidega seotud sümptomeid:
- Pikaajaline öökimine, oksendamine ilma karvapalli väljutamiseta
- Söögiisu langus
- Loidus
- Kõhukinnisus või kõhulahtisus
- Liigne muru näksimine
- Paistes või tundlik kõht
Kuidas karvapalle diagnoositakse?
Loomaarst saab karvapallide olemasolu diagnoosida mitmel viisil. Seda saab teha röntgenpildi või füüsilise läbivaatusega. Äärmuslikel juhtudel võib olla vajalik operatsioon karvapalli eemaldamiseks, kui see on eriti suureks kasvanud.
Pidev kuiv öökimine ja loidus võivad olla ka astma tunnused. Loomaarst peaks suutma tuvastada algpõhjuse. Mõlemal juhul oled avastanud kassi terviseprobleemi ja lahendanud selle enne, kui see süveneb.
On normaalne, et kass oksendab aeg-ajalt karvapalle. Muretsema peaks hakkama vaid siis, kui kass oksendab karvapalli iga paari nädala tagant või pidevalt rohkem kui 48 tunni jooksul – see on märk sellest, et soolestikku satub liiga palju karvu.
Kuidas aidata kassil karvapalle vältida?
Karvapallide moodustumist ei ole võimalik täielikult vältida, kuid midagi saab ikkagi teha, et lemmikut aidata.
Kassi karvkatte õige hooldamine aitab tal vabaneda surnud ja lahtistest karvadest. Regulaarse kammimisega eemaldad ise lahtised karvad, mille kass muidu pestes alla neelaks. Vähem allaneelatud karvu tähendab vähem karvapalle. Kui kass ei armasta kodus kammimist, vii ta professionaali juurde.
Kassi korrapärane pügamine tähendab, et allaneelatud karvad on lühemad ja kogunevad väiksema tõenäosusega karvapalliks. Nii on neil suurem võimalus seedesüsteemist ilma probleemideta väljuda.
3. Paku kassile spetsiaalset toitu
Tasakaalustatud toitainetega toidu pakkumine on karvapalliprobleemi puhul oluline. Selle jaoks on olemas spetsiaalne kassitoit, näiteks Purina ONE® Coat ja Hairball, milles on palju kiudaineid, et aidata peatada karvapallide teket maos. Tasakaalustatud toit aitab ka kassi karvkatte tervist toetada, vähendades karvade väljalangemist ning hoides karvkatet sileda ja läikivana.