N, 9.02.2023

TASUB TEADA ⟩ Väga oluline põhjus, miks peab hädas olevast loomast teavitama ametnikke

Maarja-Liis Orgmets
, Lemmiku portaali toimetaja
Väga oluline põhjus, miks peab hädas olevast loomast teavitama ametnikke
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Põllumajandus- ja toiduamet teatas, et kuigi on igati tore, et üha enam inimesi hädas olevaid loomi aidata soovib, tasuks omaalgatuslikust loomade päästmisest ühel väga olulisel põhjusel siiski hoiduda.

Lemmik- ja põllumajandusloomi kontrollib Eestis põllumajandus- ja toiduamet (PTA). Kui looma terviseseisund seda nõuab või looma elu on ohus, on ametil õigus loomapidajalt looma nõuetekohase pidamise kohustus üle võtta ja vajadusel korraldada looma võõrandamine.

Looma heaoluga seonduvalt järeleandmisi teha ei saa, teatas PTA pressiteate vahendusel. Kui keegi märkab, et looma heaolu pole tagatud, tuleb sellest ametit teavitada. Vihjeid saab ametile esitada e-posti teel vihje@pta.agri.ee.

«Hea meel on tõdeda, et eestlased märkavad abi vajavaid või hädas olevaid loomi. Kindlasti tuleks ametit teavitada, kui loomale ei tagata piisavas koguses toitu ja joogivett, sh kui loom on silmanähtavalt haige ning vajab kiiremas korras ravi,» selgitas põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna juhataja Olev Kalda.

Kalda sõnul on viimasel ajal esinenud juhtumeid, kus eraisikud on võtnud ära loomaomanike lemmikloomi ning ametit tagantjärele võimalikust probleemist teavitanud. Sellisel tegevusel puudub õiguslik alus ning tekkida võib olukord, kus head soovinud kodanik võib sattuda ise seadusega pahuksisse ega anna ametile võimalust teha vajalikke menetlustoiminguid seaduse alusel.

Tekkida võib olukord, kus head soovinud kodanik võib sattuda ise seadusega pahuksisse.

Põhjus peitub selles, et amet ei saa tugineda tagantjärele esitatud materjalidele, vaid peab ise kohapeal olukorraga tutvuma. Kui loom on oma asukohast ära viidud, pole aga võimalik tagantjärele asjaolusid kontrollida.

«Kui amet võtab looma senisest asukohast ära ja paigutab ettenähtud kohta, siis see tegevus protokollitakse ning omanikule väljastatakse viivitamata protokolli koopia, kuhu muu hulgas märgitakse looma senisest asukohast äravõtmise ja loomade pidamiseks ettenähtud kohta paigutamise aeg, õiguslik alus ja põhjus,» kirjeldas Kalda.

Loomade võõrandamine on ameti teatel äärmuslik meede, mida rakendatakse ainult juhul, kui ameti hinnangul on ohus loomade elu või tervis ning seetõttu pole võimalik jätta loomi senise loomapidaja hoolde.

PTA paneb loomaomanikele südamele:

  • Looma heaolu tagamiseks on oluline, et iga loomaomanik mõtleks enne looma võtmist läbi, kas ta suudab tema eest hoolitseda ka keerulisematel aegadel.
  • Lemmikloomad elavad umbes 10–15 aastat, mis tähendab, et kogu selle aja peab omanik tagama looma heaolu – ravi, toit, liikumine jne.
  • Igal loomaliigil ja tõul on oma vajadused, mida omanik peab loomale tagama, seetõttu on oluline, et otsust looma võtmise kohta ei tehtaks hetke ajel. Eriti oluline on eelnev taustatöö eksootiliste loomade puhul.
  • Samuti on oluline endale tunnistada, kui loomapidamisega ei saada hakkama ning koostöös varjupaikadega leida lahendus, et loomale uus kodu leida.
Märksõnad
Tagasi üles