Eksootiliste lemmikloomade kaubandusel on laastav mõju bioloogilisele mitmekesisusele, seda kogu maailmas. Metsloomade populatsioonid vähenevad piirkondades, kus liikidega kaubeldakse, keskmiselt 62 protsenti. See seab liikide säilimise ohtu. Eksootilist päritolu haigused võivad kanduda sissetoodud liikidelt ka kohalikele metsloomadele, millel võivad olla kohutavad tagajärjed. Eksootilised liigid võivad ohustada bioloogilist mitmekesisust, kui nad põgenevad või lastakse loodusesse. Berni konventsiooni ja bioloogilise mitmekesisuse konventsiooniga (CBD) on eksootiliste lemmikloomadega kauplemine määratletud kui üks peamisi viise invasiivsete võõrliikide sissetoomiseks Euroopa Liitu.
«Eksootiliste loomade puudulikud elutingimused meie kodudes on vaid kogu probleemi jäämäe tipp. Eksootide kaubandus põhjustab maailmas palju suuremaid probleeme, mida ei lahenda vaid inimeste teadlikkuse tõstmisega, vaid vaja on kõigile arusaadavaid ja probleeme ennetavaid seaduseid ning loomulikult suurt tööd ohustatud liikide arvukuse taastamisel. Lisaks tuleb tööd teha eksootiliste loomade päritolumaa kohalike inimestega,» lisas ELS-i juhatuse liige Geit Karurahu.
Oscar Mortoni uuringu järgi ei ole legaalsel ja illegaalsel eksootiliste loomade kaubandusel liikide säilimisele erinevat mõju. Tulemus on üks – liike eemaldatake nende elukeskkonnast. Isegi saab öelda, et mõni illegaalne äri on jätkusuutlikum kui legaalne ning mõne puhul jälle vastupidi.
Samas uuringus võrdlesid teadlased alasid, kus metsloomadega kaubeldi aladega, kus seda ei tehtud. Leiti, et metsloomadega kauplemine põhjustas populatsiooni vähenemise 56 protsendi ulatuses ja seda isegi kaitsealadel. See avastus järgnes 2019. aastal ajakirjas Science avaldatud uuringule, milles leiti, et 18 protsenti maailma teadaolevatest maismaal elavatest selgroogsetest on kaasatud eksootiliste loomade kaubandusse, mis on 50 protsenti rohkem kui varasemalt hinnatud.