«Loomaarstide eesmärk pole kindlasti te lemmikloomi tappa, aga ekslikutena, pahatihti ka pealiskaudsetena võivad nad teha valeotsuseid. Ainult sina ise saad oma lemmikut selle eest kaitsta ja sestap võtta arvamus mitmelt veterinaarilt kui sõbra eluküünla lõpetamise küsimus päevakorda tuleb,» kirjutab loomakaitsja Heiki Valner.
Sel nädalal kustutas Soome loomaarst 11aastase basseti Chupa eluküünla. Eestist pärit pererahvas pidas enne nõu loomaarstiga, kes seda koera varasemaltki ravinud oli ja too soovitas minna kohalikku kliinikusse antibiootikumide järele. Nii tehtigi, aga Soome arst nõudis kohest eutanaasiat, millest keelduti.
Edasi toimus kõik täpselt nagu märulifilmis. Õhtul sõitsid maja ette kaks politseiautot ja elamisse tungisid neli politseinikku justkui tegemist oleks olnud ohtlike kurjategijatega. Olles sundseisus ja üsna lootusetus olukorras, loovutas pere lõpuks oma eaka sõbra politseinikele ja mõni aeg hiljem ta kliinikus hukati. Edasi vajas erakorralist arstiabi juba Chupa peremees, kes toimetati haiglasse.
Seda juhtumit käsitlen lähitulevikus põhjalikumalt ja nii kui faktipõhine materjal saabub, toon selle ka teieni. Kirjutama ajendas mind aga hoopiski loomaarst Tiina Toometi püüdlus kehtestada Eestis samasugust korda. Nimelt arvas ta, et ka Maarjamaal on aeg küps eutanaasiat käsitlevateks käitumisjuhisteks, mis maakeeli tähendab seda, et loomaarstil oleks tulevikus seaduslik õigus igal ajahetkel su lemmik tappa kui ta seda heaks peaks arvama. Kuigi artikli pealkiri viitab justkui tegemist oleks loomaarstide ühise seisukohaga, siis tegelikult on see eksitav. Kohe väga eksitav, sest vähemalt minu tutvusringkonda kuuluvad loomaarstid ei taha nüüd küll omaniku tahet ignoreerides lemmikloomi eutaneerida! Ja loomaarste ning assistente on mu tutvusringkonnas palju. Väga-väga palju.
Saan eesmärgist aru, sest olen isegi kokku puutunud olukordadega, kus lemmikut saab aidata vaid päästev surm. Ometigi ei kipu ma seda väevõimuga peale suruma, vaid ikka selgitamise ja veenmisega, et nii on loomale parem. Enamus loomaomanikke saavad aja möödudes aru. Mõned ei saa ka ja siis tagame vähemalt valuravi. Vahest on läinud isegi niimoodi, et ühe omaniku nõusolekul teostatakse eutanaasia, aga seda vastustavale omanikule öeldakse, et suri loomulikult. Nii on kõigil hing rahul ja ka loom sai piinast lahti.