R, 9.12.2022

Loomaarst vastab: kas krõbinate söömine on tõepoolest koerte tervisele kahjulik?

Kertu Kivirand
, PetCity loomakliiniku veterinaar
Loomaarst vastab: kas krõbinate söömine on tõepoolest koerte tervisele kahjulik?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
"Krõbin on töödeldud toit ja on väheseid loomi, kellele krõbin ei sobigi," ütleb loomaarst.
"Krõbin on töödeldud toit ja on väheseid loomi, kellele krõbin ei sobigi," ütleb loomaarst. Foto: Shutterstock

Lemmiku lugejatele on taas avatud nõuandenurk, kus loomaomanikud saavad esitada loomaarstile küsimusi oma neljajalgsete sõprade kohta ning algatada arutelu teemade kohta, mis vajaksid rohkem selgitamist.

Lemmiku lugeja küsib: «Viimasel ajal on erinevates sotsiaalmeedias olevates koerte gruppides surfates silma jäänud erinevad aruteluteemad koerte toitumise kohta, kus väidetakse, et ainuüksi krõbinatest toitumine pole koerte jaoks tervislik ja propageeritakse n-ö toortoitumist. Selle kohta, et krõbinate kui nö tehisliku toidu söömine teeb koera tervisele hoopis karuteene, võib ka guugeldades leida rohkelt infot. Näiteks puutusin kokku järgmiste väidetega:

1. Loomatoidud sisaldavad selliseid koostisaineid nagu feed grade ingredients ehk liha ja muid osi, mis pärinevad sellistelt loomadelt, kes pole tapamajas tapetud, vaid on surnud mõne haiguse tagajärjel. Kuigi materjale töödeldakse hoolikalt, võivad need siiski olla looma tervisele kahjulikud.

2. Krõbinad sisaldavad palju töödeldud koostisosi, kuid kuna kõrgel kuumusel töötlemise tõttu väheneb toitainete sisaldus, lisatakse neisse liialt kunstlikke lisaaineid ja maitsetugevdajaid, mis pole tervislikud.

3. Kuivtoit sisaldab rohkelt teravilja ja muid kõrge tärklisesisaldusega süsivesikud, nagu geneetiliselt muundatud mais, nisu, riis ja kartul. Isegi teraviljavabad toidud sisaldavad sageli rohkelt tärkliserikkaid süsivesikuid, sealhulgas kaunvilju, herneid ja läätsi, mis tekitab ainevahetuse seisukohast stressirohkeid insuliini, glükagooni ja kortisooli hüppeid. Kõrge süsivesikute sisaldus aitab kaasa ka lemmikloomade rasvumisele.

4. Krõbin kui vähese niiskussisaldusega toode tekitab koerale dehüdratsiooni seisundit.

5. Kuivtoidu puhul on oht, et selles leidub baktereid ja mükotoksiine. Samuti võivad kuivtoidus kiiresti paljuneda lestad. Lemmikloomadel võib tekkida ülitundlikkus nende suhtes, mis omakorda võib tekitada erinevaid põletikke.

6. Niipea, kui avada kuivtoidukott, hakkavad toidus olevad ja tootmise ajal toidule pihustatud rasvad rääsuma. Pikaajaline rääsunud rasvade tarbimine võib hävitada vitamiine, mis omakorda võib põhjustada vitamiinide, valkude ja rasvade puudust.

7. Mõned krõbinates sisalduvad kunstlikud toiduvärvid võivad põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi, sealhulgas vähki ja ülitundlikkusreaktsioone.

Kuidas teie kui loomaarst neid väiteid kommenteerite, kas krõbinate söömine on tõepoolest koerte tervisele kahjulik?»

Vastab loomaarst Kertu Kivirand PetCity loomakliinikust

Internetist leiab iga arvamuse toetuseks tohutult infot. Erinevad lehed võivad olla aga üles ehitatud puhtalt oma toote promomiseks ning seal võidakse esitada väiteid, mis on puhtalt valed, allikatele ei viidata. See pole midagi erakordset, sest kes ei tahaks oma toodet müüa.

Teie poolt toodud väited nr 1 ja 5, et loomatoidus võib olla haigestunud loomadelt saadud saadusi ja ohtlikke baktereid, on pigem ümberpööratud ja reaalsuses on selles suhtes toortoit ohtlikum, kuna pole kuumtöödeldud. Euroopa Liidus peavad kõik loomsed saadused hügieeninõuetele vastama ja selliseid hirmsaid näiteid, nagu toodud, ei saa olla. FDA nõuetega ma kahjuks kursis ei ole, aga igatahes ei ole feed grade ingredients tegelikult midagi halba.

Krõbin on tõesti töödeldud toit ja on väheseid loomi, kellele krõbin ei sobigi. Sama kehtib iga muu toidu kohta, kõik ei sobi kõigile. Madala niiskusesisalduse tõttu peab vesi olema vabalt saadaval, koertel ei ole reeglina probleemi veepuudusega (nagu näiteks põieprobleemidega kassidel võib olla, kellel võiks eelistada niiskemat toitu), nad lihtsalt joovad vett peale. Madala niiskussisalduse tõttu säilib krõbin paremini ja bakteriaalse saastatuse risk on väike.

Tolmulestad ja hallituseosed võivad küll valesti säilitatud kauaseisnud pakkides olla ja naha- või seedemuresid põhjustada. Seda esineb tõenäoliselt harva.

Väide nr 3 sisaldab palju faktivigu. Krõbina hinda saab alla tuua kasutades liha asemel odavat teravilja, nt nisu, seetõttu ei soovitagi ükski loomaarst supermarketist loomatoitu osta, see pole piisavalt kvaliteetne, see on õige küll. Aga see on õige ainult kõige odavamate toitude osas, loomapoe kallimad tooted ja need, mida saab ka kliinikust, on täisväärtuslikud.

Krõbina hinda saab alla tuua kasutades liha asemel odavat teravilja, nt nisu, seetõttu ei soovitagi ükski loomaarst supermarketist loomatoitu osta.

Toidurasvad rääsuvad tõesti õhuga kokkupuutel, seepärast peaks säilitama krõbinakotti kindlalt suletult ja koti suuruse valima looma isu järgi, et väga kauaks avatud pakend seisma ei jääks. Kõlab loogiliselt igat sorti toidu kohta.

Toidulisandid võivad mõnele tundlikumale koerale olla probleemiks, siinjuures on jällegi krõbina kvaliteet oluline – odavad brändid lisavad palju lisaaineid, et oma teraviljarikast kuivikut söödavamaks teha. Kvaliteetne toit ei sisalda liigseid lisaaineid ja kindlasti mitte värvaineid. Värvitud loomatoitu ei tasu tõesti osta.

Esita meile küsimus!

Saada oma lemmiklooma puudutav küsimus (või küsimused) meile ja me uurime loomaarstidelt ning ekspertidelt, miks loomad üht- või teistmoodi käituvad ja mis neid vaevab.

Küsimused võivad puudutada loomade käitumist, tervist või näiteks seda, millega arvestada, kui soovid võtta uue lemmiklooma. Küsimusi ootame aadressil lemmik@postimees.ee.

Märksõnad
Tagasi üles