L, 2.12.2023
SUUR SÜDA ⟩ Eesti naise pärandus võimaldas avada ainulaadse loomade heaolu keskuse
Kass 02.09.2022.Viljandi Loomade heaolu keskuses Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix
, Varjupaikade MTÜ projektijuht
Facebook
Comments 1

2021. aastal lükkas Varjupaikade MTÜ käima ainulaadse loomade heaolu keskuse rajamise Eestis, mille loomise mõtet on heietatud kogu ühingu tegevuse aja.

Eelmisel aastal ostis ühing endale päris esimese kinnisvara, kus on 7,5 hektarit maad ja mõni rekonstrueerimist vajav hoone. Sinna plaanime rajada loomade heaolu keskuse, mis on midagi enamat kui lihtsalt varjupaik. Keskuses pakume heaolu ja peavarju raske elusaatusega loomadele.

Värske keskuse juhataja Triinu Priks räägib, et keskuse loomine on tema jaoks nagu deja vu, oleks nagu ühingu loomise algusaastates tagasi. Kui siis oleks olnud võimalus osta kinnisvara, oleks asunud kohe taolist keskust tegema. Sellist võimalust aga ei olnud ja nii hakkasime tegelema kuues omavalitsuses varjupaigandusega. Tegevus käib keskuses juba täna – hoolitseme seal põllumajandus- ja toiduameti poolt meile üle antud loomade eest.

Triinu Priks, keskuse juhataja.
Triinu Priks, keskuse juhataja. Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix

Tänusõnad pilvepiirile

Kinnistu ostmise võimaluse eest peame tänusõnad saatma kõrgematesse sfääridesse. Üks kena proua, kes meie tegemisi nüüd pilvepiirilt vaatab, usaldas meid niivõrd, et pärandas ühingule korteri. Korteris ei saa me loomi aidata, küll aga saame korteri müügist saadud raha kasutada sihtotstarbeliselt. Eelmise aasta kevadel oli soodne aeg korteri müügiks ning kinnistu ostuks, kuhu saamegi nüüd loomade heaolu keskuse rajada. Just see oligi proua soov, et tema pärand hakkab aitama loomi.

Midagi enamat

Erinevalt teistest varjupaikadest, kus tegeleme loomadele ajutise peavarju pakkumisega, hakkame keskuses tegelema loomade ja inimestega, et edendada ühiskonnas lemmikloomade pidamise kultuuri. Mujal maailmas on sellised keskused ammu ennast õigustanud. Inimesed soovivad loomadele parimat ja väga heade pidamistingimuste korral, kus looma stressitase on minimaalne, on võimalik pakkuda inimestele ka loomadega suhtlemist.

Keskuses hakkame pakkuma ajutist kodu väärkoheldud ja halbades tingimustes elanud loomadele: kassid, koerad ja pisiloomad. Selleks loome neile eraldiseisvates hoonetes võimalikult liigiomase ja stressivaba keskkonna ning tegeleme nende uuele elule aitamisega.

Ajutist kodu leidvate loomade abistamiseks teeme koostööd põllumajandus- ja toiduametiga ning teiste ühingu hallatavate varjupaikadega, samuti võtame vastu eraisikute loovutatud loomi.

Kutsume ellu suure mõjuga ühiskonnaprogrammid, et ennetada loomade hulkuma sattumist, soovimatute pesakondade sündimist ja loomade varjupaikadesse jõudmist. Lisaks hakkame keskuses korraldama lastele ja noortele suunatud lemmikloomateemalisi koolitusi ning nõustama lemmikloomade adopteerijaid.

Arendustegevus

Keskuse arendamine on pikaajaline protsess ja toimub etapiviisiliselt. Vajaliku taristu väljaehitamine toimub ühingu omavahenditest, investeerimisse ja ehitamisse kaasame eraisikutest annetajad ning toetajatest ettevõtted. Samuti otsime rahastust erinevate fondide ja projektide kaudu nii Eesti-siseselt kui ka välisriikidest. Erilise funktsiooni ja inimesi kõnetava teemaga keskuses saavad loomadega kokku loomasõbrad üle Eesti ja ka välismaalt.

Loomade heaolu keskus
Loomade heaolu keskus Foto: Varjupaikade MTÜ

1. Keskusehoones hakkavad toimuma inimestele suunatud tegevused ja suure mõjuga ühiskonnaprogrammid.

2. Kassimaja pakub peavarju kassidele, kes vajavad kohanemiseks pikemat aega. Seal valmistame neid ette uude koju minekuks.

3. Koeramajja hakkame majutama koeri, kes vajavad enne uude koju minekut personaalset lähenemist ja käitumisnõustamist. Koeramaja juurde rajame koertele tajude aia, kus nad saavad väljendada liigiomast käitumist – nuuskimist. Koertega liikumiseks tuleb ürgoru voolava oja kaldale seikluslik jalutusrada. Lisaks rajame koertele eraldiseisvad suured jooksuaedikud ja jalutusplatsid, kus saab koos koeraga aega veeta.

4. Aiamajaga väekasside aedikus hakkavad elama kassid, kellel puudub inimesega kooselu kogemus, kuid kes saavad õueeluga suurepäraselt hakkama. Samuti saame neid aedikus harjutada inimese olemasoluga.

5. Abihoone-ladu on koht, kuhu hakkame paigutame kõike, mida loomade eest hoolitsemiseks vaja läheb.

*Artikkel on avaldatud Varjupaikade MTÜ blogis 4. aprillil 2022.

Kui soovid anda enda panuse loomade heaolu keskuse rajamiseks, siis vajuta SIIA.

Hoia keskuse tegemistel silma peal ka nende Facebooki leheküljel.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles