E, 3.10.2022

Turvakodu vabatahtlikud annavad soovitusi: kuidas tagada oma nurriku turvalisus koduses keskkonnas?

Maarja-Liis Orgmets
, Lemmiku portaali toimetaja
Turvakodu vabatahtlikud annavad soovitusi: kuidas tagada oma nurriku turvalisus koduses keskkonnas?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

MTÜ Kasside Turvakodu paneb kassiomanikele südamele, et nad ei jätaks aknaid tuulutusasendisse ega laseks kasse üksinda rõdule.

«​Videos olev kiisu jõudis meie hoole alla pärast seda, kui ta oli jäänud pakettakna tuulutusava vahele. Selle tulemusel sai kiisu tõsise tagakeha vigastuse,» teatas MTÜ Kasside Turvakodu sotsiaalmeedias.

Vabatahtlike soovitusi, kuidas tagada oma lemmiku turvalisus

1) Kui sinu kass käib õues, siis luba seda vaid traksidega ja järelevalve all. Veendu, et rihmad on pingul, sest sageli pääsevad kassid liiga lõdvalt keha ümber pandud traksidest välja ning kaovad.

2) Toakassil välista võimalused sattuda rõdule, aknast välja kukkuda/hüpata või ukse vahelt välja joosta. Kassid on ohu tajumises väikelapse tasemel ega oska kõrgusi karta. Libedatel aknaplekkidel turnimine võib lõppeda väga kurvalt ja isegi kui kass kukkumisest taastub ning ka kodutee leiab, ei tasu arvata, et ta järgmine kord enam aknast välja ei roni. Kassid on väga uudishimulikud loomad ega pruugi õnnetustest õppida. Lemmiku kadumisega kaasneb suur südamevalu ning kiisule ka füüsiline valu – enneta seda!

3) Nurrumootori aknast väljapääsemise ennetamiseks saab akende ette paigaldada võre. Kasutada võib näiteks väikeste aukudega metallvõrku, millele puidust raam ümber teha ning see tugevalt aknaraami külge kinnitada. Soovitame vältida riidest (sääse)võrku, kuna kassid armastavad mööda võrku üles ronida ning teravad küüned teevad võrku augu.

4) Pakettakende omanikud ei tohi akent jätta ülalt avatud pisikesse tuulutusasendisse. Paljud arvavad, et kassid ei suuda väiksest vahest läbi pugeda, kuid kassid on väga paindlikud ning pakettakna tuulutusava neid kinni ei hoia. Soojade ilmade saabudes on loomakliinikutes iga päev juhtumeid, kus kiisud on üritanud aknast välja hüpata, kuid vajunud tuulutusava vahele. Paljudel juhtudel on vigastused surmavad. Tuulutusava jaoks müüakse lemmikloomapoodides võresid, millega avasid turvata.

5) Rõdudele ei tasuks kassi üldse lubada, kuid kui seda siiski tehakse, siis samuti vaid pererahva hoolsa järelevalve all ning kindlasti kasutades trakse. Ka kõrgematel korrustel võib kiisu tähelepanu hajuda – ta võib linnule järele hüpata ning kukkuda. Sageli jõuavad meieni otsimiskuulutused kassidest, kes on 5. või lausa 8. korruselt alla kukkunud... Ka rõdude jaoks müüakse võrke, millega lemmiku kukkumist ennetada. Ära luba kunagi kassil omapäi rõdul olla. See, et ta pole siiani rõdult alla hüpanud, ei tähenda, et ta ei võiks seda teha. Ka kassi rõdul süles hoidmine ei taga turvalisust – ehmatades sipleb kass sülest maha ning sa ei jaksa teda kinni hoida.

Märksõnad
Tagasi üles