T, 6.12.2022

Näpunäited, mis aitavad muuta autosõidu sinu lemmiku jaoks turvaliseks

lemmik.postimees.ee
Näpunäited, mis aitavad muuta autosõidu sinu lemmiku jaoks turvaliseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Selleks, et autosõidud kulgeksid turvaliselt ka perekonna neljajalgsete liikmete jaoks, on oluline tagada nende ohutus transportimise ajaks.

Liiklusseadus otsesõnu lemmiklooma sõidutamist ei reguleeri, kuid loomakaitseseadus kohustab omanikku oma looma heaolu eest hoolitsema. Samuti on kõigile liiklejatele ohutum, kui looma sõidutatakse turvaliselt, kirjutab Eesti Loomakaitse Liit oma sotsiaalmeediapostituses. 

Lemmikloom tuleb sõidu ajaks kinnitada, kuna autos vabalt liikuv loom võib häirida juhi tähelepanu. Samuti võib kinnitamata loom paiskuda kokkupõrke korral sõidukis oma kohalt, vigastades ennast või teisi autos viibijaid. Šokis loom võib ohustada ka kannatanutele abi andmist neid rünnates.

Lemmiku turvaliseks transportimiseks:

  • pane loom transpordipuuri ja kinnita see turvavööga - puur peab vastama looma suurusele, õhk peab puuris ringi liikuma, küljealune võiks loomal olla pehme ja mugav;
  • kasuta loomal turvatrakse ja kinnita koos nendega lemmik istmele - traksidel võiksid olla pehmendused.
  • pikema sõidu korral tee pause, sest pikad autosõidud on loomade jaoks stressirohked. Jalutuskäiguks võiks peatuda iga kahe või kolme tunni tagant;
  • varu piisavas koguses vett ja toitu - juba kevadel peab kindlaks tegema, et loom saab ka pikemal väljasõidul janu kustutada.

Kindlasti ei tohi sõidutada koera autos lahtiselt ega näiteks kastiauto kastis. Avarii korral põhjustab see loomale raskeid vigastusi või isegi surma. Samuti ei tohi kunagi lasta oma koeral sõita pea aknast väljas, sest teeprahi silma sattumine võib koera silmadele põhjustada tõsiseid vigastusi. Turvavööga kinnitamata koer võib lahtise aknaga välja hüpata.

Märksõnad
Tagasi üles