P, 27.11.2022

«Majast on järel vaid tuhahunnik ja suur südamevalu»: Ukraina loomaarstid vajavad tuge sõjas kannatanud loomade ravimisel

Maarja-Liis Orgmets
, Lemmiku portaali toimetaja
«Majast on järel vaid tuhahunnik ja suur südamevalu»: Ukraina loomaarstid vajavad tuge sõjas kannatanud loomade ravimisel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Poola loomaarst Jakub Kotowicz käib üle piiri aitamas Ukraina loomi.
Poola loomaarst Jakub Kotowicz käib üle piiri aitamas Ukraina loomi. Foto: Tom Maddick / SWNS / Scanpix

Sõjas kannatavad kõik, ka loomad ja nende aitajad. Sissetungijad on hävitanud lugematu arv veterinaarkliinikuid, kuid vigastatud loomade arv ainult kasvab. Eesti loomakaitse selts (ELS) kutsub annetama Ukraina väikeloomaarstide seltsile (USAVA), et aidata loomaarstidel jätkata nende väärtuslikku tööd.

«Sotsiaalmeediast saab igapäevaselt lugeda, kuidas järjekordne kliinik on hävitatud või kollektiiv on olnud sunnitud lahkuma aktiivse sõjategevuse tõttu. See teeb loomade ravimise äärmiselt raskeks, kuid väga paljud veterinaarid ei anna alla. Otsitakse uusi võimalusi ravi pakkumiseks, seades kliiniku sisse kasvõi kooli võimlasse. Enamik loomaarste Ukrainas ei küsi hetkel oma teenuste eest raha, kuid töövahendite ja ravimite hankimine ei ole odav. Loomad tulevad väga raskes seisundis, vajades tihti keerukaid operatsioone, nagu amputeerimine. Ravi pakutakse nii omanikuga lemmikloomadele kui koduta loomadele,» sõnas ELS turundus- ja kommunikatsioonijuht Agnes Blank.

Enamik loomaarste Ukrainas ei küsi hetkel oma teenuste eest raha, kuid töövahendite ja ravimite hankimine ei ole odav.

Veterinaarkliinik Mariupolvet on pereettevõtte, mis on tegutsenud üle 30 aasta. Kliinik hävitati tanki otselöögi ja õhupommiga. Kahekorruselisest majast on järel vaid tuhahunnik ja suur südamevalu. Kliiniku loonud perekond liikus Mariupolist Lääne-Ukrainasse, kus nad soovivad jätkata loomade ravimisega. Rünnakute tagajärjel hävis kogu tehnika, ravimid ja varustus. Kahjuks selliseid lugusid on Ukrainas rohkem kui üks.

USAVA aitab sõja ajal loomaarste rahvusvaheliste organisatsioonide annetuste ja teiste riikide veterinaararstide isikliku panuse kaudu. Kõiki annetusi kasutatakse eranditult Ukraina väikeloomade veterinaarmeditsiini tagamiseks.

Toeta Ukraina Väikeloomaarstide Seltsi, et aidata ravida sõjas kannatavaid loomi, kandes sobiv annetus Eesti Loomakaitse Seltsi kontole, selgitusega «USAVA»:

LHV Pank – EE977700771001365439

SEB – EE791010002019856000

Swedbank – EE332200221041248998

Luminor – EE541700017003583931

Kõik annetused suunatakse USAVA-le, kes reguleerib annetuste jaotamist vastavalt olukorra kriitilisusele.

Kuidas annetusi kasutatakse?

  • Sõja tõttu töö lõpetanud kliinikute tegevuse korraldamine ajutistel või uutel pindadel.
  • Uute kliinikute avamine turvalistes piirkondades.
  • Loomaarstide varustamine ravimite ja tarvikutega.
  • Infotugi: tööprotsesside reguleerimine ning väliskolleegide teavitamine veterinaararstide tegevusest Ukrainas sõja ajal.
Märksõnad
Tagasi üles