Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets

PÕHJALIK JUHNED JA JOONIS Kuidas koera küüsi õigesti lõigata?

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Küünelõikus võib olla inimesele kui ka koerale paras stress. Protseduur on aga ääretult oluline koera heaoluks, sest liiga pikad küüned teevad lemmikule kõndides haiget, võivad murduda ning põhjustada väära käpa asendit, mis pikas perioodis võib tekitada isegi ortopeedilisi muresid.

Koertel peab küüsi lõikama sõltuvalt nende küünekasvu kiirusest. Küüned ei tohiks ulatuda vastu maad. Küüsi võiks minimaalselt lõigata kord kuus, soovitatavalt isegi üle nädala. Oluline on kontrollida ja katsuda koera käppasid iga nädal (kui isegi mitte iga päev).

Mida rohkem enda koera käppasid katsud ja teda selle eest premeerid, seda enam ta ka sellega harjub. Koerte jaoks on käpapadjad tundlik kehaosa. Kui keegi sinu jalatalda tuleb katsuma, tunned ju samuti kõdi või isegi võpatad. Koerte loomupärase käitumise juures on käppade katsumine tavapäratu, niisiis peab seda harjutama ja treenima.

Treeningu käigus markeeri soovitud käitumine näiteks verbaalse kiitusega (nt «tubli» või lihtsalt «jess») ja anna koerale peale edukat sooritust maiust, mida koer armastab. Sedasi muudad protseduur võimalikult meeldivaks.

Kõige lihtsam ja õigem on alustada koera küünte lõikamise harjutamisega niipea kui ta jõuab koju ja hakkab uue keskkonna ja elurütmiga kohanema. Kutsika küüsi võiks lõigata iganädalaselt ning kui kutsikas on meeletult aktiivne või leiab, et küünte lõikamine on ebameeldiv või koguni ärritav tegevus, siis võid lõigata ainult paar küünt päevas.

Kui iga õhtu lõikad 2-3 küünt, on nädalaga kõik küüned lõigatud! Nii jätad sessioonid lühikeseks ja stressivaesemaks. Lõpuks koer harjub situatsiooniga ja tulevikus saad hõlpsalt ühe korraga kõik küüned ära lõigata. Pea meeles, et täiskasvanud koera harjutamine on samasugune nagu kutsikal. Lihtsalt kogu protsess võtab arvatavasti rohkem aega.

Abistav joonis
Abistav joonis Foto: PetCity

Küünelõikuse meelespea

  • Alusta küünte lõikamise harjutamist varakult. Eelnevalt treeni mitmeid päevi käppade katsumist, tutvusta küünetange koerale, pane tangid lihtsalt vastu küünt ja alles siis asu küüsi lõikama.
  • Hangi endale õiged töövahendid – teravad ja head küünekäärid või -tangid. Igaks juhuks võiks olemas olla ka veritsemist peatav pulber. Kui tangidega lõikamine tundub keeruline, võid proovida elektrilist küüneviili.
  • Lõika alati väike osa küünest korraga, eriti kui su koeral on musta värvi küüned! Säsi (roosakas, närviga osa küüne sees) on enamasti hästi näha ainult heledate küüntega koertel, kuid tumedate küünte korral tuleks jälgida küüne lõikejoont, niipea kui tekib must täpp või ringike nähtavale, lõpeta lõikamine! Nimelt oled jõudnud säsini ning edasine lõikus võib lõppeb valu ja verejooksuga.
  • Jää rahulikuks kui lõikad kogemata säsisse ning pane kärmelt koera küüne otsale veidi veritsemist lõpetavat pulbrit.
  • Lõika küünt kahe lõikega (vaata pilti küüne joonisega). Teise lõike asemel võid kasutada ka viili. Kahe lõikega küüne lõikamine on aga hea, sest siis säsi ei pikene ning pika säsi korral võib see ajas isegi veidi taanduda. Lõigates aga arvesta, et säsi võiks jääda minimaalselt 2mm kaugusele lõikejoonest. Kui pelgad, et rohkem lõigates võid koerale haiget teha, siis ära lihtsalt rohkem lõika/viili.
  • Pea meeles, et koer haistab su stressi. Ole rahulik ja enda koera suhtes mõistev küünte lõikamise ajal. Pea meeles, et võid ka lõigata ainult paar küünt päevas! Tähtis on, et tegeled koeraga ja seisad tema heaolu eest.
  • Kui jääd hätta, külasta professionaalset goormer'it ehk koerte juuksurit.
Tagasi üles