T, 6.12.2022

Erilise välimusega Aneti lugu: varjupaigast võib leida ka haruldase tõukassi

Maarja-Liis Orgmets
, Lemmiku portaali toimetaja
Erilise välimusega Aneti lugu: varjupaigast võib leida ka haruldase tõukassi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Aneti kõrvuti asetsevatest esikäppadest moodustub imearmas südame kujutis.
Aneti kõrvuti asetsevatest esikäppadest moodustub imearmas südame kujutis. Foto: Erakogu

Lemmik kuulutas välja uue fotokonkursi «Meie pere uus lemmik». Konkursile saatis foto Kristiina, kelle peres elab kass nimega Anett, kes on Eesti mõistes väga haruldast tõugu ehk Mantšikini kass.

Mänguhimuline ja erilise välimusega Anett on pärit Võru loomade varjupaigast, kuhu ta sattus koos viie väikese pojaga 2019. aasta juuni kuus. Anett leiti koos poegadega tänavalt. Mõnda aega varjupaigas veetnud, leidis Anett endale ka armastava pere, kus praegu päevi õhtusse saadab ja elu täiel rinnal naudib. «Viisime Aneti enne jõule koju. Ta oli Varjupaigas juba kaua oodanud endale oma päris kodu,» rääkis Aneti perenaine Kristiina.

Perenaise sõnul osutus Anett valituks just seetõttu, et ta oli esimene kass, kes varjupaigas talle vastu jooksis ning see, et ta oli eelnevalt juba kellegi poolt broneeritud, samuti takistuseks ei saanud. «Me läksime Võru varjupaika nii, et me polnud ette teatanud, et tuleme. Kohapeal helistasime, et soovime tulla kasse vaatama. Natuke ootamist ja lasti meid tütrega sisse. Seal oli palju ilusaid kasse, kes ootasid/ootavad kodu. Ruumi sisse minnes tuli Anett meie lähedale. Otsisime just pikakarvalist kassi ja Anett sobis meie ootustele ja iseloomu poolest ka. Kuigi ta oli broneeritud, siis uuriti, kas see inimene ikka soovib kassi. Prooviti neli korda helistada, aga keegi ei võtnud vastu. Me siis kirjutasime paberitele alla ja nii ta meie omaks sai,» rääkis Kristiina.

Iseloomult on Anett sõbralik, mänguhimuline, vaikne ja uudishimulik.
Iseloomult on Anett sõbralik, mänguhimuline, vaikne ja uudishimulik. Foto: Erakogu

Uue koduga harjumine võttis Anetil küll üksjagu aega. Esialgu tuli ta voodi alt välja vaid siis, kui pere magas. Alguses viisid lapsed talle kausiga krõbinad lausa voodi alla, et hiirekütil ikka kõht täis oleks, ja käisid teda piilumas. Nüüd on Anett aga igati ka lastega sõbraks saanud ning armastab seltskonnas olemist väga.

Põnev avastus

Anett ei ole täitsa tavaline kass, tema välimus on üsnagi omapärane. «Vaatasime, et ta ei saa kaugele hüpata, aga jookseb kiiresti. Ta jalad on lühikesed, kohev karvkate, pikk keha,» kirjeldas Kristiina. Juhuslikult õnnestuski tal internetis surfates avastada, et Aneti soontes võib voolata lausa tõukassi veri. Täpsemalt viitab tema välimus sellele, et tegu on mantšikini tõu esindajaga.

«Mantšikini kass on keskmist kasvu, tal on lühikesed jalad ja pikk selg. Neil on jäme keha ja kumer rind. Pikakarvalistel sulgjas saba. Paljud kassiorganisatsioonid ei tunnista Mantšikini, seetõttu paaritatakse mõne teise tõu esindajaga, et ära hoida saatuslikke tagajärgi, sellel tõul võib esineda seljaprobleeme,» selgitas kassi perenaine.

Mantšikini tõu omadused

  • Mänguhimuline ja uudishimulik
  • sõbralik, ent iseseisev
  • vaikne
  • keskmist kasvu
  • vajab kammimist iga päev
  • toakass

Mantšikin on USAst pärit kassitõug, mis on saanud vastuolulise suhtumise osaliseks, kuna teda võib pidada kassimaailma taksikoeraks. Lühijalgsust tekitav mutatsioon avastati Ameerikas 1983. aastal ja mantškini nime sai kassitõug «Võlur Ozi» väikeste tegelaste järgi. Lühijalgsete kasside kohta tuli teateid juba 1930. aastatel Inglismaalt ja 1950. aastatel Venemaalt, kuid mõlemal juhul jäi tõuaretus sinnapaika. Ühendkuningriigi peamine kassiorganisatsioon ei ole seda tõugu tunnustanud.

Kui ka sinu perega on hiljuti liitunud uus lemmik, jaga tema pilti ja lugu ka meie toimetusega ja saada meile e-kiri aadressil lemmik@postimees.ee

Märksõnad
Tagasi üles