E, 4.12.2023

Karl-Erik Taukar ja Genka astuvad sigade kaitseks välja (2)

lemmik.postimees.ee
Copy
Karl-Erik Taukar ja Genka.
Karl-Erik Taukar ja Genka. Foto: Kuvatõmmis videost

Armastatud muusikud Karl-Erik Taukar ja Genka kutsuvad üles allkirjastama loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad petitsiooni, mille eesmärk on lõpetada tööstusfarmides sigade sabade lõikamine ja parandada nende elutingimusi.

Nähtamatute Loomade sigade heaolukampaania «Õige siga on sabaga» on esimene avalik kampaania Eestis, mis ulatuslikku sigade sabade lõikamise probleemi adresseerib ning nõuab tööstusfarmidelt loomakaitseseaduse järgimist, sabade rutiinse lõikamise lõpetamist ning sigadele loomuomaste tingimuste pakkumist.

«Eesti tööstusfarmides peetakse sigu kitsastes tingimustes, kus neil ei ole piisavalt ruumi ega midagi teha. Need targad loomad lähevad halbades tingimustes väga-väga stressi. Sellest suurest stressist hakkavad nad oma sõprade sabasid närima ja mitte keegi ei vääri sellist elu,» selgitavad Karl-Erik Taukar ja Genka.

Nähtamatud Loomad keskendub oma tegevuses eelkõige farmiloomade heaolule ning nii ongi tänavuse kampaania fookuses tööstusfarmides elavad sead. Tegemist on mänguhimuliste loomadega, kelle intelligentsusastet saab võrrelda mõneaastase lapse omaga. Sead vajavad tervislikuks eluks liikumisruumi, puhtust ja tegevusvõimalusi, mille hulka kuulub ka näiteks mängimine. Kahjuks on olud Eesti tööstusfarmides kasinad ning sead ei saa elada täisväärtuslikku elu. Kitsikuse, stressi ja ebapiisavate tingimuste tõttu hakkavad loomad üksteise sabasid närima. Seetõttu on tööstusfarmides ennetava meetmena tavaks sigade sabad ära lõigata, et vältida haiguste tekkimist.

Sabasid lõigatakse vastsündinud sigadel ning lõikamiseks ei ole veterinaaramet ette näinud tuimestuse kasutamist. See on väikesele loomale äärmiselt valulik ja traumeeriv protsess. Sabade lõikamist loetakse ennetavaks meetmeks, ent kui loomadele oleksid tagatud eluväärilised tingimused, ei peaks lõikamisi üldse teostama. Sabade regulaarne lõikamine on Eestis seadusega keelatud, ent praktika kuulub siiski tööstusfarmide rutiini.

«Õige siga on sabaga» kampaaniavideo, kus astuvad üles lauljad Karl-Erik Taukar ja Genka, on filmitud ühes vähestest Eesti farmidest, kus sigadele on tagatud võimalus loomuomaselt käituda. Seal on küllaldaselt põhku, liikumis- ja mänguruumi. Nähtamatute Loomade sigade heaolu kampaaniajuht Mirjam Pullerits kommenteerib talus nähtut: «Nõudlus odava liha järele on tekitanud olukorra, kus vähesed farmiloomad saavad elada loomulikus keskkonnas, mis vastaks nende vajadustele. Selleks, et poes oleks alati saadaval odava hinnaga sealiha, peavad meie sead veetma elu tegevusetult kitsastes betoonsulgudes. Nähes aga siin talus neid imelisi elutingimusi, mõistsime, et sigu on võimalik kasvatada nii, et ka nemad saaksid end hästi tunda.»

Eesti lähinaabrid Soome, Rootsi ja Leedu, samuti ka Norra ning Šveits on lõpetanud rutiinse sigade sabade lõikamise, sest neis riikides pakutakse loomadele liikumisruumi, sobivamat toitu, tegevusvõimalusi ja paremaid elutingimusi. Ka Eestis kaoks vajadus sabade lõikamiseks, kui meie seatööstused oleksid loomasõbralikumad.

Vaata ka videot!

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles