Omanikud on sageli üllatunud, et koju naastes on kass teda uksel vastu võtmas. Kass istub ukse lähedal juba enne, kui omanik selle avab. Kuidas kassid teavad?
SIND OODATAKSE UKSEL? ⟩ Kuidas kassid teavad, et omanik kohe koju jõuab
Miks kass seda teeb, on arusaadav – ta tahab, et omanik teda hellitaks või millegi maitsvaga kostitaks.
Miks kassid ukse taha jooksevad? Ja kuidas nad aru saavad, et tuleb omanik, mitte keegi teine? Need loomad on muidugi paljuks võimelised, aga nad pole siiski ju selgeltnägijaid?
Selles pole maagiat. Kõik on väga lihtne: kass teab erilisi viise, mis aitavad tal kindlaks teha, et omanik on koju jõudmas ja et see on just tema.
Viisid, mida kass oma salavõimeks kasutab
Ajas orienteerumine. Kass muidugi ei tunne kella, kuid ta teab, kuidas päeva ööst eristada. Ja kui omanik tavaliselt üsna samal ajal koju naaseb, siis meenub kassile olukord, mis teda ümbritseb omaniku naasmise hetkel:
- kas väljaspool akent on valge või pime
- koht, kus kauss seisab
- toidu olemasolu või puudumine kausis
- naaberkorteritest või ümbruskkonnast kostvad helid
Ja kui välised märgid ühtivad, jookseb ta omanikule vastu.
Lõhna järgi. Teadlaste sõnul tunneb kass lõhna 20 meetri kauguselt. Ja kui ta tunneb omaniku lõhna, läheb ta kohe ukse taha. Ja kuidas täpselt tema omanik lõhnab, teab ning mäletab kass tähelepanuväärselt hästi. Lõppude lõpuks veedab ta selle inimesega päris palju aega koos.
Heli järgi. Kassid kuulevad väga hästi (näiteks kassipoegade nurrumist eristab kass mitmesaja meetri kauguselt). Seetõttu, kuulnud omaniku sammude häält, läheb ta kohe talle vastu. Kass mäletab omaniku sammude kõla väga hästi. Kui omanik teeb mingit heli, annab see kassile teada, et ta on tagasi:
- köhatused
- mobiiltelefoniga rääkimine
- jalgade trampimine
- naabrite teretamine
- hakkab jalgu pühkima vms
Sellistel juhtudel jookseb kass tulistjalu ukse juurde, et omanikku võimalikult kiiresti näha.