P, 27.11.2022

TASUB TEADA ⟩ Veelindu toites teeb inimene talle karuteene

lemmik.postimees.ee
Veelindu toites teeb inimene talle karuteene
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kühmnokk-luik.
Kühmnokk-luik. Foto: Shutterstock

Keskkonnaamet meenutab, et sinikael-parte, kühmnokk-luiki ja teisi veelinde ei tohi toita, sest muidu ei soovi linnud enam loomuomaselt rännata. Inimese käest saadava toiduga harjunud linnud jäävad Eestisse talvituma ning võivad pakase saabudes hukkuda.

Kui esmapilgul tundub metsloomade ja ka lindude toitmine heategu, siis sageli teeb see neile kahju ja muudab inimesest sõltuvaks. Toiduga inimese lähedusse peatuma meelitatud veelinnud muutuvad nõrgaks ja kaotavad olulise osa oma instinktidest.

«Olukord, kus veelinnud ei lenda lõunapoolsetele aladele, mõjub neile laastavalt ning nad võivad halvimal juhul isegi hukkuda. Seda põhjusel, et ilmade külmenedes ja loodusliku toidu kättesaadavuse vähenedes satuvad nad meie tingimustes raskustesse,» sõnas keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Rändest loobunud linnud muutuvad kiskjatele kergeks saagiks. Toidukohtades ebatavaliselt tiheli veelinnud nakatuvad omakorda kergemini haigustesse, levitades haigusi ja parasiite nii omavahel kui ka inimestele.

Veelindude jaoks on parim käituda aastatuhandete jooksul kujunenud looduslike ajendite järgi. Talve saabudes ja loodusliku toidubaasi vähenedes on neile parim lennata talvitumiseks sobivamatele aladele.

Märksõnad
Tagasi üles