Viljandi loomade varjupaiga ajalugu on 14 aasta pikkune. Töö loomade kaitseks algas aga juba paar aastat varem, kui kamp noori ennast tollasesse varjupaika vabatahtlikena sisse pressisid. Mälestusi heietasid kaks kanget naist, kes on olnud kogu aeg asjaga seotud – Varjupaikade MTÜ tegevjuht Triinu Priks ja varjupaiga juhataja Siiri Mängli. Nende jutu pani kirja projektijuht Anneli Matsi.
Varjupaigandus kui selline on aastate jooksul kardinaalselt muutunud. Paarkümmend aastat tagasi aeti kohalikes varjupaikades seadustes näpuga järge ja loomi peeti ainult nõutud 14 päeva, neid ei ravitud ega vaktsineeritud. Koju tagasi said loomad, keda omanik oskas varjupaigast otsida ja uude koju need, kellel oli õnne, et keegi neid enne märgilist päeva tahtis. Ülejäänud loomad lihtsalt kadusid kuhugi – ei toimunud mingit hoidu rohkem kui kaks nädalat. Ja kuigi praegu on meie varjupaikades kõik hoopis teisiti ja loomadele uusi kodusid otsides teeme meeletut tööd, siis maadleme ikka visalt kaduvate müütidega.
Viljandi varjupaiga ajaloo võib jagada etappideks selle järgi, kuidas mitte millestki tehakse tööd suurest entusiasmist ja sisemise põlemisega. Loomade elu ja heaolu nimel pingutatakse päev päeva järel. Lootes, et kord koidab päev, mil kõik lemmikud on oma kodudes.
Tüma maa ja tühjad aknaaugud
2007. aasta veebruaris, kui sündis Varjupaikade MTÜ, ei olnud midagi, oli ainult kedagi. Olid hakkamist täis inimesed, kes pärast kaht aastat jõudsid eelmise varjupaiga pidajaga kokkuleppele loomade üleandmises. Loomi majutati enda ja sõprade kodudes. 2008. aastal võitsime esimese Viljandi linna väljakuulutatud riigihanke. Midagi polnud teha, olime ainukesed pakkujad üldse. Meie kasutusse anti AS Viljandi Vesi vana territoorium nimega Tüma, mis õigustab oma nime – tüma on see maa tõesti ja märjemal ajal valmistab meile peavalu tänagi.