N, 9.02.2023

Miljon eurooplast nõuab metsloomade tsirkuses kasutamise keelustamist

lemmik.postimees.ee
Miljon eurooplast nõuab metsloomade tsirkuses kasutamise keelustamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Loomaorganisatsioonide petitsioon Brüsselis
Loomaorganisatsioonide petitsioon Brüsselis Foto: MTÜ Loomus

Eile tähistasid loomaorganisatsioonid Brüsselis Berlaymonti hoone ees miljoni allkirja kogumist, et Euroopas keelustataks metsloomade kasutamine tsirkustes. Allkirjad anti üle Euroopa Parlamendi esindajatele, kes esitavad need Euroopa Komisjonile.

InfoCircos alustas allkirjade kogumist 2018. aastal ning tänavu märtsis ühines rahvusvahelise petitsiooniga Europgroup for Animalsi kampaania Stop Circus Suffering. 81 Euroopa Liidu organisatsiooni, sealhulgas MTÜ Loomus, kutsusid inimesi oma poolthäält andma ning üheskoos koguti üle ühe miljoni allkirja. Oma toetushäälega andsid nad mõista, et metsloomad on tsirkustes määratud kogema elu täis füüsilist väärkohtlemist ja vaimset vägivalda ning sellisel julmal meelelahutusel pole enam tänapäeva ühiskonnas kohta.

Eestis on metsloomade kasutamine tsirkustes olnud keelustatud 2018. aastast, kuid Euroopas on mitmeid riike, kus taolist keeldu veel pole või on keelustatud ainult teatud liikide kasutamine. Riiklikul tasandil keelustamine ei aita aga ennetada loomade transportimisega tekkivaid riske ning loomade kurnatust. Kuna tsirkused on liikuvad meelelahutust pakkuvad ettevõtted ja erinevaid metsloomi transporditakse üle liikmesriikide, siis kujutavad need endast tõsist ohtu avalikule turvalisusele ning loomade tervisele ja heaolule.

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhatuse liikme Anu Tensingi sõnul on teema ka Eesti jaoks oluline. «Kuigi sel julmal meelelahutusel pole enam Eestis kohta, tegutsevad needsamad tsirkused edasi teistes riikides, kus see veel lubatud on. Üleeuroopaline keeld teeks selle lõpu,» kommenteeris ta.

Tensing lisas, et vaatamata Eestis kehtivale keelule tuleb meilgi ette olukordi, kus seadust ei järgita. Näiteks tiirutab praegu mööda Eestit tsirkus, kus kasutatakse teiste loomade seas ka tiigerpüütonit, ehkki maaeluministeeriumi määruse järgi seda liiki tsirkust kasutada ei tohi.

Märksõnad
Tagasi üles