R, 19.08.2022

Eestis diagnoositi kassikakul ja kanakullil lindude gripp

Maarja-Liis Orgmets
, Lemmiku portaali toimetaja
Eestis diagnoositi kassikakul ja kanakullil lindude gripp
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kassikakk. Pilt on illustreeriv.
Kassikakk. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) teatas, et kahel röövlinnul tuvastati eriti ohtlik lindude gripp. Röövlinnud saavad reeglina viiruse saaklindudelt, seega ei ole põhjust arvata, et tegemist on üksikjuhtumitega.

PPTA loomatervise ja -heaoluosakonna juhataja Olev Kalda sõnul on haigus endiselt Eestis ringlemas ja oht kodulindudele suur. Kalda selgitas, et Hiiumaal tuvastati kassikakul ja Viljandimaal kanakullil kõrge patogeensusega lindude gripi viirustüvi H5N8, mistõttu peavad kodulindude pidajad olema jätkuvalt hoolsad, vältimaks haiguse levikut lindlasse.

Viiruse leviku pidurdamiseks peavad linnupidajad tagama, et kodulindudel poleks kokkupuuteid looduses vabalt elavate lindude ja neilt pärineva nakkusohtliku materjaliga.

Selleks tuleb vajadusel kasutada võrku, katust vms eraldusvõimalusi ning linde tuleb sööta ja joota siseruumis või varikatuse all. Endiselt kehtib keeld tuua looduses vabalt elavaid linde kohtadesse, kus samal ajal peetakse kodulinde või teisi tehistingimustes peetavaid linde.

Jätkuvalt palub PTA taudi levikust ülevate saamiseks teavitada ametit hukkununa leitud veelindude (haned, luiged), hulganisti surnud metslindude või surnud röövlindude korjustest veebirakenduse kaudu, kuhu saab jätta asukoha koordinaadid ja ka pildi, mis lihtsustab lindude leidmist. Teateid saab jätta ka helistades infotelefonil +372 605 4767.

Kindlasti ei tohiks ise linde kokku koguda ning neid kuhugi toimetada, sellega võib viiruse levikut suurendada. Vajadusel võtab amet ka proovid. Positiivsetest lindude gripi leidudest teavitab amet jooksvalt.

2020.–2021. aastate lindude gripi levik on üks suuremaid lindude gripi epideemiaid, mis kunagi Euroopas on olnud. 31 Euroopa riigis on nakatunud ligi 23 miljonit kodulindu.

«Suvekuudel tuvastati lindude grippi peamiselt Põhja-Euroopa kohalikus metslinnu populatsioonis. Täna ringleb viirus endiselt kodu- ja metslinnu populatsioonides osades Euroopa riikides ja epideemia pole veel möödas,» kirjeldas Kalda.

Märksõnad
Tagasi üles