P, 4.06.2023

Veterinaar selgitab, mis ootab sind ees, kui kass murrab luu

Facebook Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

PetCity kliiniku veterinaar David Sargsyan selgitab, kuidas tekivad väikeloomadel luumurrud ning millised märgid viitavad sellele, et looma tervisega ei ole kõik korras.

Ootamatusi tuleb elus ette ka lemmikloomadega. Kui sinu kassiga on juhtunud õnnetus, tuleks ta kindlasti loomaarsti juurde kontrolli viia, sest osad kahjustused ei pruugi endast visuaalsel vaatlusel märku anda.

Luumurru põhjuseks on peaaegu alati trauma luudele. Kõige enam juhtuvad säärased õnnetused õues, näiteks kõrgelt kukkudes, teiste loomadega kiskudes või sõidukite ette jäädes. Kahjuks on aeg-ajalt ka juhtumeid, kus looma kannatused on põhjustanud inimene, näiteks löömise, tulistamise teel, tõdes dr. Sargsyan. «Sel suvel on nii palav, et inimestel on aknad lahti. Seetõttu on meil ka kliinikus erakordselt palju kasse, kes on aknast alla kukkunud,» lisas ta.

Ühel sellisel kassil oli liigesesisene luumurd ning tema reieluu oli täiesti kildudeks, rääkis dr. Sargsyan. «Luu kokku panemine võttis 5 tundi, samuti tuli kasutada looma luukude, et ulatuslikku defekti katta. Protseduur lõppes edukalt ning loom taastus mitu nädalat puurirežiimil. Praeguseks saab kass juba liikuda,» rõõmustas veterinaar. Taastumine võtab aga veel veidi aega.

Mõne looma puhul esineb ka kaasasündinud või hiljem saadud haigusi, mis soodustavad luude struktuuri ja tugevuse muutumist, mistõttu võib see murduda üsna lihtsalt, isegi tee peal kõndides. Luude tervise seisukohalt on oluline, et kass saaks õiges koguses tasakaalustatud toitu. «Meelde tulevad mõned kassid, kelle luud murdusid seepärast, et nende peamine toit oli liha. Mineraalained looma kehas ei olnud tasakaalus ning see muutis luud nõrgaks,» rääkis dr. Sargsyan.

«Sel suvel on nii palav, et inimestel on aknad lahti. Seetõttu on meil ka kliinikus erakordselt palju kasse, kes on aknast alla kukkunud.»

Kuidas tunda ära luumurdu?

Loomaomanik ei pruugi alati ise aru saada, et tema lemmikul on murdunud luu. «Diagnoosi saab panna ainult loomaarst, guugeldamine ei ole variant,» ütles veterinaar. Jäsemeluude murdumisele viitab see, kui loom lonkab ega toeta keharaskust haigele kohale. Vahel võib isegi märgata, et jäse ripub lõdvalt või on viltu. Luumurd põhjustab valu ning turset, otsida tasuks ka verevalumit. Avatud murdude puhul on luu on silmaga nähtav ning sellega kaasneb veritsus.

Vaagnapiirkonna traumade puhul ei suuda loom püsti tõusta. Sellisel juhul võib kahtlustada ka traumat seljaajule ning närvidele. Alalõua trauma puhul võib kass hoida suud kas täiesti või pooleldi lahti ning tema näopiirkonnas esineb asümmeetriat.

Dr. Sargsyan rõhutab, et igasuguse murrukahtluse korral on oluline arsti poole pöörduda. «Arst annab loomale valuvaigistit, teeb vajalikud uuringud ja röntgenpildid, kinnitab vigastuse ja hindab looma seisundit,» selgitas ta. Arst peab välistama, et looma häda ei põhjusta sidemete või kõõluste rebend või mingi neuroloogiline probleem, mis võib luumurrule sarnasel väljenduda.

«Lähtudes meie kliiniku statistikast näeme kasside puhul kõige rohkem toruluude murde,» ütles veterinaar. «See on näiteks reieluu, sääreluu, kodar- ning küünarluu ja kämblaluud. Nendele luudele on kõige suurem kehakoormus ning nad saavad esimesena trauma näiteks kõrgelt kukkumisel.» Sageli esineb kassidel ka ala- või ülalõualuu ning vaagnaluu murde.

Murdunud luu ravi on kulukas

Ravi sõltub luumurru iseloomust, loomast, omaniku võimalustest ning raviarsti oskustest. Omanik peab teadma, et tõsise luumurru ravi võib kujuneda väga kulukaks ning aeganõudvaks. Arst hindab looma seisundit ning otsustab seejärel, kas murd vajab kirurgilist sekkumist või mitte.

«Tihti arvatakse et luumurru korrigeerimine on erakorraline lõikus ning sellega vaja kiiresti tegeleda. Suurem osa luumurdudest aga võivad oodata isegi nädala, kuni neid saab opereerida. Väga harva tehakse neid operatsioone erakorralisena,» ütles arst. Sageli võib luumurruga loomal esineda mõni teine trauma, mis vajab kiiremat reageerimist. Osade murdude raviks piisab ka sidemetest ja kipsisarnastest isekivistuvatest mähistest. «Kaasaegses ortopeedias on üha enam levinud väheinvasiivsed meetodid, kus isegi keerulisi luumurde saab ravida vaid väikeseid nahahaavasid tehes,» selgitas dr. Sargsyan.

«Kaasaegses ortopeedias on üha enam levinud väheinvasiivsed meetodid, kus isegi keerulisi luumurde saab ravida vaid väikeseid nahahaavasid tehes.»

Eriti rasketel juhtudel võetakse mõnikord looma keha teisest piirkonnast luukudet ning seda kasutatakse murru katmiseks. Seda kasutatakse harva, kuid see on üsna tõhus. Lisaks sellele on olemas palju mitteorgaanilisi materjale (kaltsium sulfaat, kaltsium fosfaat jne) mis võivad soodustada luustruktuuri taastumist.

Siiski tuleb arvestada, et luud paranevad palju aeglasemalt kui pehmed koed. Täielik luulise struktuuri paranemine võib aega võtta isegi pool aastat, kuigi noorte loomade puhul läheb see tavaliselt kiiremini. «Iga luumurd on täiesti individuaalne ning vajab just sellele suunatud ravi. See on oluline koostöö loomaarsti ning omaniku vahel, kus loomaarst suudab pakkuda tõhusat, kaasaegset ravivõimalust ning omanik suudab kõikidest juhistest kinni pidada,» ütles veterinaar. «Selline koostöö annab kõige paremad tulemused. Meie ülesanne on täielik looma liikumise ning aktiivsuse taastumine.»

Looma taastumine

Taastumise kõige raskem osa on aga looma hoidmine, et ta endale paranedes liiga ei teeks. «Erinevalt inimestest ei saa loomadele öelda, et nad oleksid rahulikud ning ei jookseks ega ei mängiks. Tavaliselt läheb valu üle nädal-paar peale operatsiooni ja loom tahab liikuma hakata. Paranevale luule koormuse asetamine võib taastumisele halvasti mõjuda,» rääkis dr. Sargsyan. Halvemal juhul võib loom vajada uut operatsiooni.

Seepärast soovitab loomaarst reeglina soetada suure puuri, kus loom võiks operatsiooni järel rahulikult taastuda ning kust ta pääseks välja vaid lühikeseks ajaks omaniku järelvalve all. Puuris peab muidugi olema piisavalt ruumi liivakasti, vee ja toidu jaoks. Kuigi see võib tunduda looma suhtes ebaeetilisena, on dr. Sargsyani kogemus näidanud, et loom harjub sellega peagi.

Alternatiiv puurile võiks olla looma enda tuba, kus poleks mööblit või esemeid, mille pealt loom kukkuda saaks. «See etapp taastumisel on tõeline väljakutse omanikule,» ütles arst. Ta lisas, et mõne murru puhul pole vaja looma aktiivsust nii suurel määral piirata ja täpsed juhised annab veterinaar.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles