P, 27.11.2022

Ornitoloogiaühing kutsub vabatahtlikke osalema haudelindude loendusel

lemmik.postimees.ee
Ornitoloogiaühing kutsub vabatahtlikke osalema haudelindude loendusel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Laulurästas on üks meie tavalisi haudelinde.
Laulurästas on üks meie tavalisi haudelinde. Foto: Shutterstock

Ornitoloogiaühing kutsub nii kogenud kui ka uusi vabatahtlikke osalema 25. maist kuni 15. juunini haudelindude punktloendusel üle Eesti. Loenduse eesmärk on jälgida meie tavalisemate linnuliikide arvukuse muutusi.

Lisaks senistele loendajatele on oodatud nii uued loendajad kui ka loendusrajad, sest suurem hulk loendusi tagavad usaldusväärsemad tulemused. Vaatleja peab tundma meie tavalisemaid linde välimuse, laulu ja häälitsuste järgi.

Loendusperioodil 25. maist kuni 15. juunini tuleb teha enda valitud rajal üks loendus. Osaleja saab ise valida loendusraja, kus tuleb fikseerida 20 loenduspunkti, mis paiknevad üksteisest vähemalt 300 meetri kaugusel. Loendust tuleb teha ilusa ilmaga varahommikul alates päikesetõusust ning loenduspunktides tuleb viie minuti jooksul kirja panna kõik kuuldud ja nähtud liigid. Samal rajal tuleb loendusi teha igal aastal, sest pikad ja ühtlased andmeread annavad usaldusväärsemad tulemused.

Kõikidel huvilistel palutakse enne loenduste tegema hakkamist tutvuda juhendiga ja uue loendusraja paigutamiseks võtta ühendust koordinaatori Renno Nellisega aadressil renno.nellis@gmail.com.

Punktloendustel kogutud andmeid kasutatakse nii Eestis kui rahvusvaheliselt erinevate analüüside ja uuringute tegemisel. Vabatahtlikud teevad punktloendusi 50 loendusrajal aastas ning jälgivad usaldusväärselt umbes 80 linnuliigi arvukustrende.

Märksõnad
Tagasi üles