P, 27.11.2022

OMAKOHUS ⟩ Nõo vallas tapeti ammuga kohalikele ohtlik koer

lemmik.postimees.ee
Nõo vallas tapeti ammuga kohalikele ohtlik koer
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 18
Hulkuv koer Nõos.
Hulkuv koer Nõos. Foto: Eesti Loomakaitse Liit

Eesti Loomakaitse Seltsile laekus aprilli keskel kaebus Nõo vallas kahe pidevalt hulkuva koera kohta, kes ründavad nii liigikaaslasi kui ka kohalikke inimesi. Elanikud on pöördunud abi saamiseks valla poole, kuid seda ei ole siiani tulnud. Eelmisel nädalal otsustas üks külaelanik omakohtu kasuks ja lasi ühe koertest maha.

Teataja sõnul on koerad hulkunud juba kaks aastat. Kohalikud püüdsid rääkida omanikuga, kuid tema koerte hulkumises probleemi ei näinud. Märtsis tegid elanikud ühispöördumise vallale. Vald käis omanikuga aprilli alguses rääkimas ja reegleid meelde tuletamas. Koerte omanik lubas vallale, et ei lase loomi enam hulkuma ja jalutab nendega vaid rihmas, kuid koerad hulkusid endiselt.

«Kuna probleem ei lahenenud, pöördusid inimesed oma murega seltsi poole. Aprilli keskel tegime vallale pöördumise, kus soovitasime teha koerte omanikule ettekirjutuse olukorra lõpetamiseks sunniraha hoiatusega. Lisaks panime saadetud kirjas südamele, et lahtiselt jooksev koer satub varem või hiljem ise õnnetusse, põhjustab selle või tekitab vigastuse teisele inimesele või loomale. Lisaks pöördumisele andis vallale olukorra lahendamiseks nõu meie jurist,» kommenteeris ELSi otsese abistamise juht Kaisa Kamm.

Vastavalt seadusele on vallal kohustus tegeleda tema territooriumil hulkuvate loomadega. Hulkuvate loomade alla käivad ka need loomad, kellel on omanik olemas, kuid kes jalutavad omapäi kodu territooriumilt väljas. Hulkuvatele loomadele tuleb järele kutsuda varjupaik. Lisaks näeb Nõo valla eeskiri ette, et loomapidaja peab välistama koera ja kassi ärajooksmise ja inimestele või teistele loomadele kallaletungimise võimaluse ning kahju tekitamise.

❗ OMAKOHUS: kohalikele ohtlik hulkuv koer tapeti ammuga ? Eesti Loomakaitse Seltsile laekus aprilli keskel kaebus Nõo...

Posted by Eesti Loomakaitse Selts on Thursday, May 13, 2021

Vaatamata Eesti Loomakaitse Seltsi pöördumisele ja soovituste jagamisele, kuidas tekkinud olukorraga tegeleda, ei ole vald siiani probleemi lahendanud. «Selle nädala alguses laekus meile info, et üks koer lasti tema kodu juures ammuga maha. Väidetavalt oli koer varem ühte inimest rünnanud ja seesama inimene möödunud nädalavahetusel koera tappis. Kui loom ründab, siis on inimesel õigus ennast või oma lemmiklooma kaitsta, kuid tagantjärele koera tapmine ei ole kuidagi vabandatav ega seaduse järgi aktsepteeritav. Samuti ei saa looma süüdistada selles, et teda hulkuma lastakse. Kõiges juhtunus on süüdi looma omanik, sest tema on jätnud oma looma koolitamata ja sotsialiseerimata. Lisaks rikub omanik seadust,» lisas Kamm.

Koera tapmise kohta tehti avaldus politseisse ja sellele lisaks teeb selts pöördumise põllumajandus- ja toiduametile.

Koerte omanikku tema ühe lemmiklooma tapmine mõtlema ja õigesti käituma ei pannud, kuna juba järgmisel päeval hulkus ellujäänud koer külas ringi. Teataja sõnul koera hukkamise ajaks ei olnud vald loomade omanikule ettekirjutust koos sunniraha hoiatusega koostanud.

Märksõnad
Tagasi üles