Põhjanaabrite pealinnas asuva Sea Life Helsinki okeanaarium korraldas pahura näoga depressioonis kalale Mikkole, kes oli kõik oma sõbrad ära söönud, sünnipäevapeo.
VIDEO ⟩ Depressioonis üksikule akvaariumikalale korraldati uhke «tordiga» sünnipäevapidu
Sea Life Helsinki merelaboratoorium on pärast koroonapandeemia algust olnud külastajatele suletud ja see oli ka põhjus, miks üksinda akvaariumis elavale Mikkole otsustati pidu korraldada, vahendas Live Science.
Hiidahven Mikko on töötajate sõnul seetõttu depressiooni langenud, et pole ka külastajatega enam kokku puutunud. Tal ei ole akvaariumis ka ühtegi kaaslast. Selles on aga Mikko ise süüdi, sest ta ei suutnud lõpetada nende ärasöömist.
Pärast kevadist Covid-19 pandeemia algust ja akvaariumi külastajatele sulgemist märkisid Mikko hooldajad, et juba niigi üksildane kala tundus loid ja apaatne, kuigi ta oli endiselt füüsiliselt terve.
Tema rõõmustamiseks tõid nad talle hiljuti 16. sünnipäeva tähistamiseks erilise maiuse – lõhekoogi.
12. oktoobril Facebookis jagatud videos neelas sünnipäevakala hõrgutist entusiastlikult. Ja mis veelgi parem, ta ei pidanud seda kellegagi jagama.
2007. aastal akvaariumisse kolinud Mikko on kopsakas kala, umbes ühe meetri pikkune ja umbes 16 kilo raske.
Lemmikloomapood, mis oli Mikko endine kodu, loobus temast, kuna ta ei mahtunud enam lõpuks ühtegi nende akvaariumisse ja sõi pidevalt oma kaaslasi.
Akvaariumis sööb Mikko kolm kuni neli korda nädalas kalmaari ja väikeseid kalu, näiteks heeringat, makrelli või merlangi.
Mikko Sea Life'i naabrite õnnetuseks demonstreeris ta ka nende peal oma meeletut isu ja pistis nad kõik nahka, sealhulgas isegi ühe mürgise lõvikala ehk tiibkala.
Pärast nn lõvikala intsidenti kolisid hooldajad Mikko eraldi akvaariumisse.
Kaaslaste juurest eemale viidud Mikko langes aga akvaariumitöötajate sõnul masendusse pärast seda, kui ka inimesed lõpetasid tema juures käimise.
Ühe töötaja sõnul püsis kala senisest rohkem liikumatuna ja muutus veelgi eemalolevamaks.
«Tema rõõmustamiseks hakkasid töötajad kohvi- ja lõunapause pidama Mikko akvaariumi ees,» selgitas akvaariumi esindaja.
Töötajad harjasid kala ka pehme harjaga, et teda natuke aktiveerida, ja seltskonna mõttes viidi kalale akvaariumi juurde isegi televiisor.
Siiski tuli harja kasutamisel olla ülimalt ettevaatlik, sest 2019. aasta detsembris rebis Mikko hoidja käest harja ja neelas selle alla. Harja kätte saamiseks tuli Mikko uimastada.
Kalade depressioon
Kuigi Mikko käitumine on Covid-19 pandeemia ajal veelgi muutunud, tekib küsimus, kas tal oli enne juba tõesti masendus?
Tema lugu võib tunduda kohati isegi jabur, sest inimesed tõlgendavad loomade käitumist inimese vaatenurgast.
Bioloogid on siiski leidnud, et kaladel on tõepoolest depressiooni märke.
Näiteks on depressioonis sebrakala endasse tõmbunud ja kaotab huvi ümbritseva suhtes. Ehk käitub samamoodi, nagu kliinilises depressioonis olevad inimesed.
Alabama Troy ülikooli bioloogid selgitasid näiteks 2017. aastal välja, et nende sümptomitega sebrakala hõljus tavaliselt ka akvaariumi põhja lähedal.
Võrdluseks võib öelda, et samades katsetes osalenud õnnelikud kalad olid aktiivsemad ja veetsid aega pinna lähedal.
Kuigi Mikko paljud fännid ei saanud teda sulgemise ajal isiklikult õnnitleda, ei unustanud nad teda.
5. oktoobril postitas Sea Life Helsinki Facebooki foto Mikko fänniseinast ehk akvaariumi kõrval olevast väljapanekust, kus on kirjad ja joonistused, mille on Mikkole saatnud tema austajad.
Töötajate sõnul tundus neile, et Mikko nautis oma sünnipäevakooki ja pidustused kestsid kogu nädala.
Kuna akvaarium avatakse taas külastajatele, võib oletada, et ka Mikko tulevik on pisut helgem.
Tegelikult teevad tema hooldajad juba plaane kala 17. sünnipäevaks, mis toimub järgmisel aastal.