Loomakaitsjad: sigade sabade lõikamine tuleb peatada (3)

lemmik.postimees.ee
Copy
Eesti seatööstuses lõigatakse kõigest nädalavanusel põrsal saba küljest, enne kui ta seasulgu jõuab.
Eesti seatööstuses lõigatakse kõigest nädalavanusel põrsal saba küljest, enne kui ta seasulgu jõuab. Foto: Shutterstock

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad on võtnud südameasjaks sigade lõikamise peatamise ning kutsub Eesti seatööstust parandama loomade elutingimusi. Algatust saad toetada SIIN.

Seni peamiselt munakanade heaoluga tegelenud Nähtamatud Loomad on nüüd seadnud fookusesse sigade heaolu parandamise Eestis. Suurtootmisel on loomakaitsjate sõnul tõsiseid murekohti nagu massiline sabade lõikamine. 

«Eesti seatööstuses lõigatakse kõigest nädalavanusel põrsal saba küljest, enne kui ta seasulgu jõuab. Elu sulus on sealjuures karm ja stressirohke –  liigikaaslaste rünnakute tõttu on sigade nahk sageli täis kriime ja haavu,» sõnas kampaania koordinaator Triin Lutsoja. 

Põhjuseks sabade lõikamisele on sabade närimise ennetamine liigikaaslaste poolt. Loomakaitsjate sõnul pole see aga lahendus, kuna eirab peamist probleemi, milleks on kehvad elutingimused ja liikumisruumi puudumine sulgudes. 

«Seadus keelab juba praegu sigade sabade lõikamise ennetava meetmena. Ometigi ei täideta seda, sest kergem on sabad julmalt ära lõigata, kui tagada loomadele pisut rohkem ruumi ja tegevust, et nad stressist sabasid ei näriks,» lisas Lutsoja.

Ka Veterinaar- ja Toiduameti sõnul on sabade lõikamine Eestis probleemiks. Ametnikud soovitavad sabade lõikamisele mitmeid alternatiive nagu loomade arvu vähendamine seasulgudes ning loomadele tuhnimismaterjalide ja tegevuse võimaldamine.

Maaeluministeeriumi andmetel tapeti 2019. aastal Eestis ligi 558 000 siga 120 erinevas farmis. Loomakaitsjate kampaania keskendub eelkõige suurtele tööstusfarmidele, kus loomade pidamistingimused on kõige kehvemad.  

Sigade aitamisele saad õla alla panna lehel siga.nahtamatudloomad.ee.

Tagasi üles