Kõrivähk, bronhiit ja nahahaavad – karusnaha kandjaid ohustavad tõsised tervisehädad (3)

lemmik.postimees.ee
Copy
Karusnahk vajab kestmiseks töötlemist kemikaalidega
Karusnahk vajab kestmiseks töötlemist kemikaalidega Foto: Shutterstock

Karusnahka peetakse tihti looduslikuks ja keskkonnasõbralikuks materjaliks, kuna see pärineb loomadelt. Kuid kuna karusnahk on biolagunev produkt, vajab see kestmiseks kõvasti töötlemist erinevate kemikaalidega.

Mis ained need sellised karusnahas on ja kuidas need meid mõjutada võivad? Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad toob esile kolm mürgist ainet, mida karusnahatööstus laialdaselt kasutab.

Formaaldehüüd

Formaaldehüüd on värvusetu tuleohtlik gaas või vedelik, mis eraldub õhku puidu ja maagaasi põlemisel, sõidukitest või tubakatoodetest. Meditsiinilaborites kasutatakse seda kudede säilitamisel ja palsameerimisvedelikuna surnukuurides. Karusnahatööstus kasutab ainet säilitusainena nahaparkimisel.

Formaldehüüd on kantserogeenne ning põhjustab kõri-, nina- ja verevähki. Vahetu kokkupuude silmadega võib põhjustada püsivat nägemise kahjustust või nägemise kaotust. Erinevad pidevad ja jätkuvad kokkupuuted võivad põhjustada erinevaid allergilisi reaktsioone, nahaallergiaid, lööbeid ning hingamisteede probleeme.

Kroom VI

Kroom on looduses esinev lõhnatu element, mida leidub mitmes vormis kivimites, loomades, taimedes, pinnases ja ka gaasis. Kroomi III ja VI ühendeid kasutatakse laialdaselt naha parkimisel ja värvainete tootmisel.

Kroom VI ja selle ühendid on kantserogeensed ja põhjustavad samuti vähktõbe. Kroom VI ühendite kokkupuude nahaga võib põhjustada nahahaavu ja -allergiaid ning sissehingamine võib põhjustada kroonilist bronhiiti ja põskkoopapõletikku.

Alküülfenooletoksülaadid

Pindaktiivseid alküülfenooletoksülaate kasutatatakse rõivastes, kodutekstiilides ja jalatsites. Tööstuses satuvad selle aine jäägid pärast lõpptoodete läbipesemist loodusesse ja kahjustavad rängalt vee ökosüsteeme. Need ained on väga vastupidavad ja ei lagune kergelt reoveesüsteemis.

Lisaks loodusele kahjustavad alküülfenooli etoksülaadid inimese hormoone ja on kahjulikud inimese tervisele. Hormoonide õige tasakaal on keha terviklikuks funktsioneerimiseks väga oluline, selle kahjustumine toob kaasa rida erinevaid tervisehädasid.

Mürkainete üleküllus karusnahas

«Uuringud Hiinas, Itaalias ja Saksamaal on näidanud, et lasteriietel kasutatud karusnahkset  sisaldavad palju rohkem mürkaineid, kui tegelikult lubatud on. Seega soovitame loodusest ja enda tervisest hoolimiseks karusnahkseid kasukaid ja aksessuaare iga hinna eest vältida,» sõnas Nähtamatute Loomade karusloomafarmide keelustamise kampaaniajuht Merit Valge.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles