Loomaturud (inglise keeles «wet markets») on liha ja loomadega kauplevad turud, mis on laialt levinud Aasias, aga ka mujal maailmas. Erinevalt lihaturust on loomaturgudel müügiks ka elusad mets- ja koduloomad, keda hukatakse värske liha saamiseks turul kohapeal.
Loomaturge on mitut erinevat tüüpi. Peamiselt müüakse loomaturgudel elusalt kalu, mereloomi ja kanasid. Siiski on laialt levinud ka turud, kust saab toiduks osta kõikvõimalikke loomi, nende hulgas koeri, kasse, linde, hirvi, ahve ja madusid.
Millest tuleneb turgude ingliskeelne nimetus «wet markets»?
Nimi «wet markets» tuleneb turgudele omastest märgadest põrandatest. Kuna loomi hukatakse kohapeal, on põrandad täis vett, jääd, soolikaid, verd ja korjuseid. Vastand «märjale turule» on «kuiv turg» ehk dry market, kust saab soetada kuivaineid ning puu- ja juurvilju.
Loomaturge leidub enamasti Hiinas ja teistes Kagu-Aasia riikides nagu Vietnam, Indoneesia, Jaapan ja Tai. Lisaks leidub loomaturge Aafrikas, Lõuna-Ameerikas ning isegi Ameerika Ühendriikides. Ainuüksi New Yorgis on 80 loomaturgu, mille tingimused on võrreldavad turgudega Aasia riikides.
Miks soovitakse loomaturud keelustada?
Loomaturud on olnud pikalt vastuolulised, kuna need põhjustavad loomadele suuri kannatusi. Loomad on tihedalt puurides koos, nad on haiged, janused ja nälginud. Lisaks tapetakse loomi võikal ja piinarikkal moel teiste liigikaaslaste eest.
Pärast loomaturgudelt alanud SARSi ja koroonaviiruse epideemiat soovitakse turge keelustada ka inimtervise kaitsmise eesmärgil. Kuna elusaid ja surnud loomi peetakse tihedalt koos ning segunevad nii veri kui ka väljaheited, on nakkusoht inimese jaoks väga kõrge.