T, 21.03.2023

TEE LOOMASÕBRALIK VALIK ⟩ Miks tähistada munadepühi puurivabalt?

lemmik.postimees.ee
Miks tähistada munadepühi puurivabalt?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Puurikanad ei näe kunagi päevavalgust ega saa oma tiibu sirutada.
Puurikanad ei näe kunagi päevavalgust ega saa oma tiibu sirutada. Foto: Shutterstock

Ülestõusmispühadega seostub ilmselt enamusel meist komme värvida mune, neid üksteisele kinkida ja koksida. Millist elu elavad aga kanad, kellelt munad pärinevad? 

Sel aastal on munadepühad ilmselt eriti kodused ja perekesksed. Olenemata sellest, kas tähistad munadepühi üksi, sõbraga või paari pereliikmega, kutsume sind üles mõtlema ka kanadele, kellelt munad pärinevad.

Milline on puurikana elu?

Praeguse karantiini ajal on puurikanade igapäevaeluga samastumine isegi lihtsam kui muidu – enamus meist veedab oma päevad kodus nelja seina vahel. Kujuta ette, et selline elukorraldus kestaks terve sinu elu. Lisaks ei näeks sa mitte kunagi päikesevalgust ning sinu korter oleks imetilluke. Sellised tingimustes elavad kahjuks munakanad, kes veedavad terve oma elu kitsas traatpuuris. 

Eestis on umbes 1,1 miljonit munakana. Nendest ca 80 protsenti on puurikanad, kes veedavad terve oma lühikese elu umbes ühe A4 suurusel alal, ei näe kunagi päevavalgust ega saa oma tiibu sirutada. Kitsastest tingimustest tulenevalt on luumurrud ja sulgede kaotus puurikanalates tavalised.

Kuidas valida puurivabad munad?

Nähtamatud Loomad kutsub sind sel ülestõusmispühal eelistama puurivabade kanade mune, mis on poes märgistatud numbriga 2, 1 või 0. Kui tellid oma toidukaubad e-poest, loe kindlasti munakarbi juures olevat kirjeldust ja veendu, et tegu oleks puurivabade munadega. Sellega keeldud puurikanalate toetamisest ning aitad loomakaitsjatel jõuda lähemale oma eesmärgile – et kanade puurispidamine lõppeks. 

Ära lase end eksitada munakarpidest, mille peal illustreerivalt jooksevad õnnelikud aasal elavad kanad, vaid loe kindlasti muna peal olevat koodi või munade lisainfot. Vaid nii saad kindel olla, et valid puurivabad munad.

Kust puurivabade kanade mune leiab?

Puurivabad munad on olemas kõikides jaekettides ja nende e-kauplustes nagu COOP või Prisma ning teistes e-poodides nagu Barbora, Astri e-pood, Netimarket, Horeca, Sahver jt.

Seega on sul sel munadepühal võimalus seista kanade eest, kes soovivad hellust ja hoolt, õues päikese käes jalutamas käia ning liivavanne võtta. Kanad väärivad paremat kui puurielu ja Sina saad olla osa sellest muutusest.

Märksõnad
Tagasi üles