Varjupaikade MTÜ varjupaikadesse helistavad inimesed, et uurida, kas koroonaviirus nakkab inimestelt loomadele ja vastupidi. Seetõttu panid MTÜ liikmed kokku nõuanded, kuidas praegusel äreval ajal käituda.
TÄHTIS TEADA ⟩ Kuidas käituda eriolukorras, kui oled loomaomanik?
COVID-19 arvatakse olevat küll loomse algpäritoluga, kuid levib inimeselt inimesele ning nii WSAVA (Ülemaailmne väikeloomaveterinaaride assotsiatsioon) kui ka Global Veterinary Community - ühendus, mis liidab ligi 200 000 loomaarsti üle maailma - kinnitavad, et puudub hetkel oht, et lemmikloomad võiksid nakatuda või olla nakkusallikaks inimestele.
Hong Kongis tuvastati koroonaviiruse patsiendi koeral 28. veebruaril nõrk positiivne tulemus koroonaviiruse osas. Hong Kongi koer ilmselt sai nakatunud inimeselt viiruse osakesi, aga viirus ei paljunenud tema hingamisteedes. Pole mingeid tõendeid, et koer oleks nakatunud COVID-19 haigusesse. Siiski rõhutatakse, et koroonaviirusesse nakatunud inimesed peaksid vältima kontakte lisaks inimestele ka lemmikloomadega, kuni me oleme viirust paremini tundma õppinud.
COVID-19 viirust ei tohiks segi ajada teiste koroonaviirustega, mis esinevad koertel ja kassidel ning ei kandu üle inimestele. Koerte koroonaviirus, mis võib põhjustada kõhulahtisust ja kasside koroonaviirus, mis võib põhjustada kasside infektsioosset peritoniiti (FIP), on mõlemad alfa-koroonaviirused. Koroonaviirus COVID-19 (SARS-Cov-2) kuulub beeta-koroonaviiruste hulka.
Milliseid ettevaatusabinõusid peaks kasutusele võtma?
- Pane paika plaan olukorraks kui haigestud või peaksid vajama hospitaliseerimist - kes tegeleb siis sinu lemmikloomadega? Võta ühendust sugulaste ja sõpradega.
- Pange igaks juhuks valmis loomade transpordiboksid, tarvikud ja paari nädala toiduvaru kui peaks tekkima vajadus loomade viimiseks mujale.
- Vaata üle oma loomade vaktsiinid ja vajadusel külasta loomaarsti. Loomahotellid ei võta enda hoole alla kehtiva vaktsineeringuta loomi ning lisaks on hetkel Eestis liikvel väga tõsiste tagajärgededa koerte katk.
- Kui su loom saab ravimeid, siis pane kõik need täpselt koos vajalike dooside ja manustamisjuhenditega kirja.
- Kui su loomad ei ole veel kiibistatud ja registrisse kantud, siis nüüd on viimane aeg seda teha. Kontrolli registris olevate andmete korrektsust.
- Kui oled nakatunud viirusega, peaksid võimaluse korral teised pereliikmed loomade eest hoolitsema. Kui elad üksinda, siis pese käsi enne ja peale oma looma katsumist ning proovi vältida musitamist, kaisutamist, ära lase loomal oma nägu lakkuda jne.