Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

Aasta looma luulevõistluse parimad on selgunud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kobras
Kobras Foto: Tarmo Mikussaar

Eesti Loodusmuuseumi, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee korraldatud aasta looma luulekonkursil «Kopral kodu kaldavees» osales tänavu kokku ligi 400 võistlustööd koolidest üle Eesti. Tihedast konkurentsist valis žürii välja 26 kirjatööd, mille autoreid ootab preemiaretk Eesti pikima kopratammi juurde.

«Aasta looma luulevõistluse puhul pole esmatähtis see, et laps midagi enneolematut kopra kohta ütleks, vaid see, et ta loomale hetkeks keskenduks,» räägib Aasta looma toimkonna liige Helen Arusoo. «Luuletuse kirjutamine nõuab tähelepanu koondamist ehk palju enamat kui liigi bioloogilist kirjeldamist. Meil on hea meel, et mitu koolitäit õpilasi on nüüd põhjalikult läbi mõelnud, mis loom see kobras ikkagi on,» ütleb ta.

Tänavusele konkursile esitati kokku 377 kirjatööd, võistlustöid laekus koolidest üle Eesti ning luuletuste esitajateks olid nii algkooli-, põhikooli kui gümnaasiumiõpilased.

«Saabunud luuletustes said nõrgemad punktid need lood, kus oli bioloogiliselt vale info pandud üksnes riimi pärast. Seejuures tervitasime aga fantaasiat – kuidas kobras nirgile külla läheb või naist võtab – lustakust peab olema! Rõõmustav oli ka see, et kõigis luuletustes olid kobraste hambad kollased ja oranžid, mitte valged – oleme sellest aastakümnete tagusest eksitavast hambapasta reklaami mõjust lahti saanud,» räägib Helen Arusoo.

Põnevate nüanssidena kasutasid paljud kirjutajad kopra vanemat, soome-ugri päritoluga nime «majajas», samuti toodi esile kopra karva kvaliteeti. Samas kopranõre tervislikke omadusi väljendas ainult üks luuletus, mille põhjal tundub, et teadmised kopranõre väärtuslikkuse kohta on hääbuma hakanud.

«Luulevõistluse korraldusmeeskond tänab kõiki õpetajaid ja lapsevanemaid, kes luuletusvõistluse käsile võtsid ja lapsed kirjutama panid! Kõik luuletused olid vahvad ja tunda oli, et vaeva oli nähtud»" lisab Arusoo.

Parimate tööde autoritele ning aktiivsematele õpetajatele on auhinnaks välja pandud preemiaretk Eesti pikima kopratammi juurde piibri tegevusjälgedega tutvuma koos «Osooni» autori ja loodusmehe Tarmo Mikussaarega.

Vaata parimate tööde esitajate nimekirja siit ja loe luuletusi siit! 

Tagasi üles