Päevatoimetaja:
Maarja-Liis Orgmets
Saada vihje

Tallinna loomaaia Tiigrioru valmimise suunas astuti oluline samm

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Amuuri tiiger Pootsman.
Amuuri tiiger Pootsman. Foto: Darja Zubareva

Tallinna loomaaia Tiigrioru planeerimine on jõudnud tööprojekti koostamiseni. Amuuri tiigri ja ka teiste Kaug-Ida huvitavate liikide elupaigaks saava Tiigrioru projekteerib Tallinna Loomaiale riigihankel parima pakkumise teinud Sweco Projekt AS.

Eel- ja tööprojekti koostamise aluseks võetakse Tallinna loomaaia ja Eesti ainsa zoodisaini ettevalmistusega arhitekti Riin Kersalu poolt koostatud eskiis. Projektid teostatakse mudelprojekteerimisena koos sisustuse ja haljastusega, mille abil saab teostada vaateväljade analüüsi. Projekteerimise kogumaksumus on 227 940 eurot koos käibemaksuga.

«Seoses ohustatud liikide paljundusprogrammis osalemisega viibib Tallinna loomaaia amuuri tiiger Pootsman praegu Tšehhis Zlín-Lešná loomaaias. Paljundusprogrammi lõppedes ja tiigioru valmides tuleb tiiger Tallinna loomaaeda tagasi ja siis saab talle juba pakkuda väärilisi elamistingimusi, milleks senised vanast laohoonest ümber ehitatud puurid kindlasti ei sobinud,» tõdes abilinnapea Eha Võrk. «Häid loomapidamistingimusi on vaja ka selleks, et tulevikus saaks Tallinna Loomaaed tiigrite arvukust suurendada ning muutuks paljundusprogrammi juhtivaks partneriks.»

Selline hakkab välja nägema üks osa Tiigriorust.
Selline hakkab välja nägema üks osa Tiigriorust. Foto: Tallinna loomaaed

«Oma suuruse ja lahenduse poolest on tiigriorg Euroopas unikaalne. Esialgse kontseptsiooni töötasime välja koostöös USA zoodisaineri Julia Hanuliakovaga. Kuigi tiigriorg sai eeskätt loodud ohustatud amuuri tiigri elupaigana, on ekspositsiooniala terviklahendus, mis pakub külastajatele võimaluse tutvuda ka paljude teiste Kaug-Ida huvitavate liikidega. Sealjuures on tiigriorg orgaaniline täiendus loodavale vihmametsa ekspositsioonile,» sõnas loomaaia direktor Tiit Maran. 

Tiiger on viimase saja aasta jooksul kiiresti hääbunud loomaliik. Tiigrite arvukus on vähenenud enam kui 20 korda, levila on aga veelgi karmimalt ahenenud. Tiigrioru rajamisega annab Tallinna Loomaaed oma panuse selle ülimalt ohustatud liigi alalhoidu.

Tiigriorus luuakse maastikuarhitektuursete lahendustega võimalikult looduslik keskkond ning külastajatele huvitavad avastamisvõimalused. Projekteeritavaks alaks on ca 2,2 ha ning investeeringu objekti eelarve 2 miljonit eurot. Jätkub ka avalik kampaania Tiigrioru toetuseks, annetusvõimalustega saab tutvuda SIIN.

Tagasi üles