L, 2.12.2023

Loomakaitsjad survestavad Selverit puurikanade munade müügist loobuma

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Facebook
Comments 3
Foto: Paulo Whitaker / Reuters / Scanpix

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad alustas kampaaniat, mis kutsub üles Selveri jaeketti loobuma puurikanade munade müügist aastaks 2025. Selver praegu munade müüki lõpetada ei plaani, kuid on laiendanud loomasõbralike kanamunade sortimenti. 

Nähtamatud Loomad on kampaania eesmärgiks seadnud tõsta tarbijate teadlikkust Selveri varjatud praktikatest ning survestada AS Tallinna Kaubamaja gruppi eemaldama puurikanamunad oma kaupluste valikust. Viimaste hulka kuuluvad nii Selver kui ka Kaubamaja Toidumaailmad Tallinnas ja Tartus. Üles on seatud ka veebileht, kus inimesed saavad anda allkirja kampaania toetuseks. Loomakaitsjate sõnul on läbirääkimised ettevõttega seni luhtunud.

«Selver väidab, et järgib vastutustundliku ettevõtluse põhimõtteid, kuid samas toetab kanade julma puurispidamise süsteemi – ükski tänapäeva ettevõte ei saa enam sel viisil loomi väärkohelda ja tarbijate usaldust kuritarvitada,» sõnas Nähtamatute Loomade korporatiivsuhete juht Sirly Meriküll, kelle sõnul on AS Kaubamaja Grupp keeldunud puurimunade müügist loobuma.

«Puurikanade heaoluprobleemid on aina suurema avalikkuse tähelepanu all, kuna puurisüsteemides elab iga lind umbes A4-paberilehe suurusel alal,» kirjeldas organisatsioon pressiteates. «Tihti jäävad kanade tiivad või jalad puurivõrede vahele, mille tulemuseks on murdunud luud ning kahjustused sulestikule. Lisaks hääbuvad puuduva liikumisvõime tõttu ka kanade lihased, mistõttu võivad linnud muutuda liikumisvõimetuks ja surra puuris janusse.»

Sirly Meriküll lisas, et Selver võiks võtta eeskuju teistest Eesti jaekettidest nagu Rimi, Prisma, Maxima või Stockmann, kes on otsutanud juba puurikanamunade müügist loobuda ning jätta see iganenud ja südametu süsteemi ajalukku. Lisaks allkirjade kogumisele korraldavad Nähtamatud Loomad täna, 4. septembril kell 18 Tallinnas Merimetsa ja Balti jaama Selverite ees ning Tartus Veeriku Selveri ees protestid, et kutsuda Selverit avalikult üles loobuma puurikanade munade müügist.

Selver: klient võib munariiuli ees ise valiku teha

Rivo Veski
Selveri kommunikatsioonijuht

Selver pakub suurt valikut sõbralikult kasvatatud kanade mune. Selveri kanamunade sortimenti on jõudnud viie munatootja üheksat sorti sõbralikult kasvatatud kanade munad. Kolme aastaga on selliste munade ostmine 3,6 korda kasvanud. Meile on tähtis, et igal meie kliendil on võimalik teha munariiuli ees valik sõbralikult peetavate kanade munade soetamiseks, oleme oma sortimenti kujundades seda igati soodustanud.

Selveri rikkalikus munavalikus on nii mahepõllumajanduslikult toodetud munad, vabalt peetavate kanade munad, õrrekanade munad kui ka puurikanade munad.

Kuigi enamik tarbijaskonnast toetab loomadega arvestava toidutööstuse toodangu osakaalu kasvu kaubanduses, langetab valdav enamus inimestest endiselt lõpliku ostuotsuse hinnasildi põhjal. Puuris peetavate kanade munade müügi täielikuks lõpetamiseks on vaja soodsa majanduskeskkonna kasvu, nõrgemate tarbijagruppide majandusliku heaolu tõusu ja tarbijate hinnatundlikkuse vähenemist.

Jätkusuutlikud tootmisviisid on Eesti tarbijatele aina tähtsamad ning see on viimastel aastatel oluliselt mõjutanud kaubanduses pakutavat. Oleme kindlad, et tulevikus on kauplustes veelgi rohkem loomadest hooliva tööstuse toodangut, sellele on kaasa aidanud teadlik sortimendi laiendamine ja müügikampaaniad.

Anname Selveris ainult neid lubadusi, millest kindlasti kinni peame. Rakendame vastutustundlikku ja keskkonnahoidlikku käitumist kogu oma tegevusvaldkonnas. Vähendame pakendijäätmete hulka, kasvatame taaskasutatud ja biolagunevatest materjalidest valmistatud pakendite osakaalu, püüame piirata mahakantava toidu osakaalu, hoolime teadlikust ja mõistlikust tarbimisest ning teeme jõupingutusi energiasäästlike kauplusehoonete nimel. Me hoolime ümbritsevast keskkonnast.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles