Euroopa Liidu kodanike jaoks on loomade heaolu olulisem kui kunagi varem

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Üks 11 loomkatsetest päästetud reesusahvist.
Üks 11 loomkatsetest päästetud reesusahvist. Foto: Jean-Francois Monier / AFP / Scanpix

Loomade eestkoste organisatsioon Loomus ja teised organisatsioonid üle Euroopa pöördusid kõikide Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide poole ja pakkusid neile võimalust alla kirjutada lubadusele toetada parlamendis loomasõbralikke initsiatiive. 

Kokku allkirjastas Euroopa Liidu üleselt lubadusi 1004 kandidaati, kellest 115 said valituks. Selline tulemus on erakordne ja ajalooline, ületades viiekordselt 2014. aasta tulemust. Eestist allkirjastas lubaduse 15 kandidaati, kellest kaks - Marina Kaljurand ja Urmas Paet - osutusid ülekaalukalt valituks. Sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand lubas mh ühineda Euroopa Parlamendi loomade heaolu ja kaitse töörühmaga. 

Rekordilist tulemust toetab värske Euroopa tuleviku prioriteetide uuring, mille kohaselt on Euroopa kodanike jaoks loomade heaolu sama tähtis kui väljendusvabadus ja olulisem kui korruptsiooniga võitlemine. Rohkem kui üks seitsmest kodanikust vastas avatud küsimuses, et nad tunneksid suuremat uhkust olla eurooplane, kui EL-i tasemel võetaks vastu loomade heaolu tagavaid otsuseid. Kõrgetele kohtadele seati bioloogilise mitmekesisuse säilitamine, orgaanilise põllumajanduse edendamine ja taimetoitlus, mõistlik kalandus, elusloomade transpordi vähendamine ning loomade üldine heaolu.

«Euroliidus tehtud otsused mõjutavad otseselt siinsete loomade heaolu. Olulised teemad nagu karusloomafarmide ja loomatsirkuste keelustamine, kalade heaolu, põllumajandusloomade ja katseloomade probleemistikud ning lemmikloomade regulatsioonid võimenduvad ja saavad laiema kõlapinna just Euroopa tasandil,» kinnitas Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp.

Loomus esindab Eestit Brüsseli lobiorganisatsioonis Eurogroup for Animals. Kandidaatide lubadustega saab tutvuda SIIN.

Tagasi üles