Hea teada: kuidas kass rihma otsas käima õpetada

FOTO: Oleksandr Eckert / PantherMedia / Oleksandr Eckert / Scanpix

Kuigi toakassid on kaitstud õues peituvate ohtude eest, võib elu nelja seina vahel üksluiseks kiskuda. Sellisele olukorrale on suurepäraseks lahenduseks kassidele mõeldud jalutusrihmad, mille abil lemmik värsket õhku kontrollitud keskkonnas nautida saab.

Kassi jalutuskäikudele viimine aitab vähendada igavust ning stimuleerib looma nii füüsiliselt kui vaimselt. Mõni hiirekuningas harjub rihmaga kiirelt ja jalutab korralikult, kuid teiste õpetamine nii kergelt ei suju. Portaal Catington Post tõi aga välja nipid, kuidas see töö veidi lihtsamaks muuta. 

Osta spetsiaalselt kassidele mõeldud traksid

Lemmikloomadele on saadaval sadu kui mitte tuhandeid erinevaid trakse ja jalutusrihmu ning eriti laia valiku üle saavad rõõmustada koeraomanikud. Mõni väiksematele koertele mõeldud komplekt võib küll suuruse poolest sobiv tunduda, ent ei ole loodud kassi anatoomiaga arvestades. Seetõttu vali traksid, mis on disainitud just kassidele ning mille rihm kinnitub kassi keskkoha, mitte kaela juures. Kui su kass kaelarihma kannab, pane selle külge kontaktinfo, mitte jalutusrihm. 

Harjuta esmalt toas 

Kui su kass pole varem kordagi õues käinud, on ta rihmastamine ja kohe uksest välja suundumine halb mõte. Niiviisi tehes peab ta ühel ajal toime tulema trakside ja uue ning kohati ehk veidi hirmsa keskkonnaga. Selle asemel võta aega, et temaga rihmastatult koduseinte vahel ringi jalutada. Kodus on kassil kõige kindlam ning see teeb ka traksidega tutvumise mugavamaks. Kui kiisu ilusti paigal püsib ja end välja vingerdada ei püüa, premeeri teda maiusega. Niiviisi harjuta vähemalt mõned päevad, muutes trakside kandmise aega iga kord veidi pikemaks. 

Juuruta tirimine välja 

Kui su kass pole veel rihma ja traksidega harjunud, võib ta tihti tirima hakata ja end nii ebamugavasse olukorda panna. Ka sina väldi tirimist — kui käes on aeg suunda muuta, tõmba rihm õrnalt pingule ning kui neljajalgne sulle korralikult järgneb, paku talle taas maiust. See annab talle signaali, et selline jalutamisviis on õige ja ta jätkab niiviisi käitumist ka edaspidi. 

Jälgi kassi käitumist

Esimene õueskäik võib mõne pelglikuma kassi korralikult ära ehmatada, mistõttu tuleks talle anda võimalus uue keskkonnaga omas tempos tutvuda. Alusta jalutuskäiku rahulikus kohas ning hoia silma peal oma lemmiku kehakeelel. Peadligi kõrvad, maadligi keha ja närviliselt tõmblev saba näitavad, et kass ei tunne end mugavalt. Sellises olukorras on targem ta tagasi tuppa viia ja hiljem uuesti proovida. Tasa sõuad, kaugele jõuad!